Ta gra cieszy się szczególną popularnością w Polsce. I tylko w Polsce - dlaczego pokochaliśmy symulator rolnika?

Ta gra cieszy się szczególną popularnością w Polsce. I tylko w Polsce - dlaczego pokochaliśmy symulator rolnika?

Ta gra cieszy się szczególną popularnością w Polsce. I tylko w Polsce - dlaczego pokochaliśmy symulator rolnika?
Źródło zdjęć: © Farming Simulator 17/WP
17.10.2016 17:39, aktualizacja: 21.10.2016 20:53

Która gra interesuje szczególnie Polaków? Farming Simulator - czyli ta, w której wcielamy się w rolnika. Niespodzianka?

YouTube przygotował zestawienie gier, które cieszą się wyjątkową popularnością wyłącznie w jednym kraju. I tak w Stanach Zjednoczonych najchętniej ogląda się materiały z _ NFL Madden _ _ 16 _, podczas gdy w innych państwach ta produkcja mało kogo interesuje. Z kolei w Rosji na pierwszym miejscu jest pod tym względem _ Stalker _, w Niemczech przygodówka _ Deponia _, we Francji _ Dofus _, w Brazylii _ Lego Marvel’s Avangers _. A co interesuje tylko Polaków? Seria _ Farming Simulator _. Czyli gra, w której zarządzamy własnym gospodarstwem rolnym.

O ile wybór Niemców czy Francuzów nie dziwi (o Stanach Zjednoczonych i futbolu amerykańskim nawet nie wspominam), bo ci oglądają produkcje stworzone przez rodaków, które w innych państwach nie są aż tak popularne - pewnie zazdroszczą nam _ Wiedźmina _! - o tyle pierwsze miejsce w Polsce na pierwszy rzut oka może być lekkim zaskoczeniem. Dlaczego to u nas _ Farming Simulator _ trafił na żyzny grunt? Wprawdzie YouTube mówi o liczbie wyświetleń, ale ma to też wpływ na sprzedaż, bo od dawna różnego rodzaju symulatory, z tymi rolniczymi na czele, prędko schodzą ze sklepowych półek. Cdp.pl na początku roku poinformowało, że _ Farming Simulator 15 _ trafiło do ponad 10. tysięcy Polaków.
Może to po prostu chęć spełnienia marzeń? Z sondażu CBOS opublikowanego w 2015 roku wynika, że aż 40 proc. Polaków chciałoby mieszkać na wsi. Nie zawsze jest to możliwe, a _ Farming Simulator _ pozwala wieść przyjemne życie rolnika, który rano zbiera jaja, a popołudnia spędza na polu w wielkim kombajnie. Żegnaj praco biurowa, żegnajcie korki, żegnajcie hałasujący sąsiedzi - wita nas wieś spokojna! ##Olbrzymia swoboda To tak pół żartem, pół serio. Fenomen _ Farming Simulator _ może szokować na początku, ale tak naprawdę to nie jest zła seria. I ma jedną, podstawową zaletę - w grze mamy święty spokój.

Siadasz, robisz co chcesz. Właśnie to powodowało, że sporo czasu spędziłem nie tylko przy poprzedniej odsłonie _ Farming Simulator _, ale i niezależnej perełce _ Stardew Valley _. Jaka miła odmiana po np. _ GTA V _ czy grach z cyklu _ Assassin’s Creed _! Tam też jest olbrzymi świat i mnóstwo swobody, ale z drugiej strony wiele rzeczy nas rozprasza. Czujemy presję. Dodatkowe misje, wątki poboczne, niezależne postaci, z którymi wchodzi się w interakcję - trudno założyć sobie, że po prostu będziemy spacerować po mapie, skoro co chwilę pojawiają się nowe wydarzenia.

Tymczasem w rolniczych symulatorach jesteśmy samemi i zajmujemy się tym, czym chcemy. Nikt głowy nie zawraca, sami wyznaczamy sobie cele i je realizujemy po swojemu. Serio, jeśli w wirtualnym świecie chcecie się zrelaksować, to rolnicze symulatory będą najlepsze.

Potwierdza to Marcin Kosman z cdp.pl, firmy która jest polskim dystrybutorem _ Farming Simulator _. - _ Fan _ Farming Simulator _zazwyczaj różni się od zaangażowanego, stereotypowego gracza, który spędza godziny na forach internetowych i fanpage'ach. To często gracze "zakamuflowani", dla których kontakt z grami zaczyna się i kończy właśnie na _ Farmingu _. Po pracy czy szkole po prostu się relaksują, jeżdżąc i dbając o swoją farmę. Nie ma przemocy, nie ma presji, można rozsiąść się wygodnie i oddać czynnościom, które na ekranie komputera są bardziej relaksujące niż w rzeczywistości. _ ##Ciekawa tematyka

- Polska jest rolniczym gigantem i w tej wiejskiej sielskości jesteśmy mocno zakorzenieni, nawet jeśli nie mamy z nią do czynienia na co dzień - dodaje Marcin Kosman, wyjaśniając popularność _ Farming Simulator _ także w dużych miastach. No właśnie. _ Farming Simulator , choć wydaje się niszową produkcją, nie jest dla nielicznych. Niemal każdy miał kontakt z traktorem czy kombajnem, niemal każdy wyjeżdżał na wieś. To interesująca tematyka, tak jak ściganie się, granie w piłkę czy strzelanie. Na dodatek zarządzanie gospodarstwem rolnym czy jazda traktorem nie są tak skomplikowane, jak dawne symulatory lotu czy hardkorowe wyścigi. _ Farming Simulator _ nie odrzuca początkujących. ##Takie powinny być gry Zgoda, liczy się też grafika i historia, ale wiadomo, że nie w tym gatunku. W _ Farming Simulator _- czy wspomnianym _ Stardew Valley _ - życie rolnika jest uproszczone. Oczywiście wszystko ma swoje zasady i rządzi się swoimi prawami, które trzeba poznać, ale to nie jest prawdziwe życie. I to w tym
najlepsze - dostajemy wieś naszych marzeń.
Farming Simulator _ przyjemnie się kojarzy, na dodatek pozwala być panem własnej ziemi. Decydować samemu. Miła odskocznia nie tylko od pracy czy obowiązków, ale także od innych gier.

_ Farming Simulator _ ma też inne zalety, które przyciągają - cena jest niższa niż w przypadku wysokobudżetowych produkcji, a wymagania sprzętowe dużo mniejsze. W takie gry naprawdę może zagrać każdy. Owszem, nie jest to megahit, ale przyjemna, nieskomplikowana produkcja, która przyciąga tematyką, niskimi wymaganiami sprzętowymi i przede wszystkim atrakcyjną ceną. Polacy wcale nie zwariowali.

_ Adam Bednarek _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)