Ta bomba zmiotłaby całą Polskę z powierzchni Ziemi. Naukowcy wiedzą, jak ją zbudować

Ta bomba zmiotłaby całą Polskę z powierzchni Ziemi. Naukowcy wiedzą, jak ją zbudować
Źródło zdjęć: © deviantart | Adam Burn
Grzegorz Burtan

10.11.2017 14:32, aktual.: 10.11.2017 14:59

Nazywają ją bombą mezonową lub kwarkową. Jej możliwości potwierdził niedawno CERN. Odkryli je podczas badań nad fuzją kwarków. Początkowo wiadomość nie była ujawniana, prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa.

Naukowcy w podziemnym pierścieniu CERN na co dzień prowadzą najróżniejsze eksperymenty. Między innymi badają zjawiska, jakie zachodzą w atomach. Chcą osiągnąć najbardziej opłacalne źródeł energii. Chodzi o to, aby ich wydajność była ogromna i starczała na setki lat. Przy czym problemem często jest kwestia bezpieczeństwa.

Niestety, w parze z ogromną ilością energii, idzie broń masowego rażenia. W trakcie ostatnio prowadzonych badań nad kwarkami, cząsteczkami mniejszymi od atomów dokonano wielkiego odkrycia. Dzięki ich fuzji da się wytworzyć energię aż 8 razy większą niż w przypadku najpotężniejszej na świecie bomby wodorowej.

Zderzenia energetyczne w kwarkach mierzy się za pomocą megaelektronowoltów (MeV). Podczas fuzji, kwarki wydzielają energię 138 MeV. To liczba osiem razy większa niż w przypadku fuzji jądrowych, zachodzących w bombie wodorowej.

Świat nie dysponuje jeszcze technologią, która byłaby w stanie wykorzystać energię kwarków. Ich właściwości uniemożliwiają składowanie w większych grupach. Wszystko dlatego, że rozpad kwarków następuje po jednej bilionowej sekundy. Póki co, nie uda nam się stworzyć z nich ani źródła energii, ani potężnej broni. CERN jednak zapowiada dalsze badania w kierunku utrzymania i składowania kwarków niskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)