Szympansy niczym ludzie. Znamy nowe fakty

Szympansy komunikują się w tempie podobnym do ludzi. Nowe badanie, które opublikowano w "Current Biology" może wskazywać na to, że podstawowe zasady języka mogły ewoluować niż myślano do tej pory.

Komunikacja szympansów
Komunikacja szympansów
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KLT

24.07.2024 06:42

Podczas socjalizacji, szympansy wymieniają się gestami w szybkim tempie, co jest analogiczne do ludzkiego stylu rozmowy opartego na modelu "pytanie-odpowiedź". Odkrycie to jest wynikiem analizy pięciu dzikich społeczności szympansów zwyczajnych (Pan troglodytes) zamieszkujących Afrykę Wschodnią.

Naukowcy podczas swoich badań uwzględnili 8559 gestów wykonanych przez 252 szympansy, co czyni to jednym z największych tego typu badań. Zarejestrowali oni interakcje twarzą w twarz między małpami i zapisywali czas, który mijał między wykonaniem jednego gestu a odpowiedzią na niego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak "rozmawiają" szympansy?

Analiza "rozmów" szympansów wykazała, że czas między sygnałami wysyłanymi przez szympansy był niezwykle zbliżony do czasu między sygnałami w ludzkich interakcjach - a nawet nieco krótszy. "Średnio mija 120 milisekund między końcem jednego gestu a początkiem następnego. U ludzi średnia wynosi około 200 milisekund, więc czas reakcji jest zbliżony" - powiedziała Gal Badihi z Uniwersytetu St Andrews w Wielkiej Brytanii, cytowana przez "New Scientist".

Choć wszystkie badane społeczności szympansów charakteryzowały się szybkimi odpowiedziami, dokładny czas reakcji różnił się w zależności od grupy. Na przykład, społeczność szympansów w Ugandzie potrzebowała kilku milisekund więcej na odpowiedź niż inne obserwowane społeczności.

Różne tempo rozmów

Różnice w czasie reakcji obserwuje się również u ludzi, w zależności od języka, którym się posługują. Na przykład, osoby mówiące po japońsku zazwyczaj mają szybszy styl wymiany zdań niż osoby mówiące po duńsku. "Nie wiemy, czy jest to różnica kulturowa, coś, czego uczymy się z czasem, czy reakcja na środowisko" – zastanawia się Badihi.

Zaledwie 14 proc. interakcji, które zespół zaobserwował między szympansami, można było określić jako "dłuższe". Większość komunikacji opierała się na pojedynczych gestach, sygnalizujących przekaz "odejdź" lub "chodź ze mną", na który drugi uczestnik reagował uciekając lub podążając za nim. Jednak gdy tematem komunikacji było jedzenie lub czyszczenie siebie nawzajem, wymiana "pytań i odpowiedzi" trwała dłużej.

"To, co naprawdę ekscytujące w tym odkryciu, to fakt, że pokazuje ono, iż komunikacja jest procesem kooperacyjnym i angażującym społecznie nie tylko u ludzi. Możliwe, że procesy związane z ludzkim językiem faktycznie ewoluowały znacznie wcześniej, niż myśleliśmy" – podsumowała Badihi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)