Szykuje się rewolucja na polskim niebie. Rząd wydał ważne pozwolenie

Szykuje się rewolucja na polskim niebie. Rząd wydał ważne pozwolenie

Szykuje się rewolucja na polskim niebie. Rząd wydał ważne pozwolenie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek
26.02.2018 10:21

Autonomiczne drony będą miały na polskim niebie łatwiej. Już niedługo zaczną przenosić medyczne próbki. A to może być dopiero początek.

"W ramach realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) programu Żwirko i Wigura część nieba nad Polską zostanie otwarta do testowania nowych zastosowań dronów" - pisze Rzeczpospolita.

Rządowy plan zakłada uruchomienie tzw. piaskownicy regulacyjnej. To wydzielona przestrzeń powietrzna, w której nie obowiązują przepisy związane z dronami. Głównie chodzi o zakaz ruchu dla urządzeń autonomicznych, sterowanych przez komputer, a nie operatora.

Rząd planuje wprowadzenie piaskownicy regulacyjnej w dwóch miastach - według Rzeczpospolitej chodzi o Warszawę i Katowice. Na razie byłby to program pilotażowy. W ramach testów polska firma Airvein chce, by autonomiczny dron dostarczył z jednego punktu do drugiego próbkę medyczną, w której znajdować może się np. krew. Testy miałaby zacząć się już za pół roku.

Zielone światło dla autonomicznych dronów oznacza, że w polskich miastach takie latające urządzenia mogłyby roznosić przesyłki kurierskie czy organy i krew do szpitali.

Eksperci zauważają, że Polska już jest jednym z europejskich liderów pod względem przepisów sprzyjających rozwojowi systemów bezzałogowych. Otwarcie się na autonomiczne drony mogłoby umocnić nasz kraj na tej pozycji i doprowadzić do wprowadzenia wielu naprawdę rewolucyjnych rozwiązań.

Drony już są w Polsce wykorzystywane w coraz to bardziej pomysłowy sposób. Na Górnym Śląsku wykrywają przypadki, w których zostały złamane przepisy antysmogowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)