Szybszy, bezpieczniejszy, lepiej dopasowany - Firefox 3.5 już do pobrania!

Szybszy, bezpieczniejszy, lepiej dopasowany - Firefox 3.5 już do pobrania!
Źródło zdjęć: © WP.PL

30.06.2009 22:33, aktual.: 01.07.2009 19:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rok po premierze cieszącego się dużym uznaniem Firefoksa 3, po trwającej wiele miesięcy fazie testów, Mozilla wydaje ostateczną wersję przeglądarki internetowej Firefox 3.5. Dlaczego warto zainstalować nową wersję?

Rok po premierze cieszącego się dużym uznaniem Firefoksa 3, po trwającej wiele miesięcy fazie testów, Mozilla wydaje ostateczną wersję przeglądarki internetowej Firefox 3.5. Dlaczego warto zainstalować nową wersję? Nowość ma zaoferować znaczące ulepszenia w zakresie wydajności, ściślejszą ochronę prywatności, obsługę nowych standardów WWW oraz więcej opcji dostosowywania.

Ulepszony został renderujący silnik Gecko, na którym działa program. Firefox 3.5 wspiera szereg nowoczesnych technologii takich jak HTML5, pobieralne czcionki, zapytania media, transformacje i nowe własności w CSS, selektory zapytań w JavaScripcie, lokalny skład danych i skład danych aplikacji offline, profile kolorów ICC, transformacje SVG i wiele innych (zobacz pełną listę: https://developer.mozilla.org/En/Firefox_3.5_for_developers)
.

Posiada nowy, zaawansowany mechanizm obsługi JavaScriptu o nazwie TraceMonkey, który pozwala na znacznie szybsze przetwarzanie kodu. Dzięki temu w przypadku wyświetlania skomplikowanych witryn, Firefox 3.5 jest ponad dwukrotnie szybszy niż Firefox 3 i nawet dziesięć razy szybszy niż Firefox 2 (w oparciu o wyniki testu wydajności JavaScriptu SunSpider na komputerze z Windows XP). Wprowadzone zmiany zapewnią szybsze i bardziej płynne działanie aplikacji WWW takich jak poczta czy witryny ze zdjęciami oraz serwisy społecznościowe.

Dzięki wbudowanej obsłudze otwartych formatów audio i wideo użytkownicy mogą odtwarzać multimedia z poziomu przeglądarki bez potrzeby instalowania dodatków. Pozwoli to na oglądanie wideo w otwartym formacie Ogg Theora.

Firefox 3.5 zawiera specjalne łatwe w użyciu funkcje, które mają chronić prywatność internautów i zapewniać większą kontrolę nad osobistymi danymi. Dzięki nowemu trybowi przeglądania prywatnego, żadne informacje napotkane w sieci nie zostaną zapisane w komputerze. Gdy włączymy tę opcję, nie pozostawimy za sobą żadnych śladów przeglądania stron WWW. Możemy szybko wchodzić i wychodzić z tego trybu lub po prostu korzystać z niego przez cały czas. Nowością jest również opcja, dzięki której możemy szybko i kompleksowo wymazać wszelkie ślady pozostawione po odwiedzeniu wybranej strony WWW.

Funkcja wykrywania lokalizacji pozwoli „podpowiedzieć”. stronom gdzie się znajdujemy, dzięki czemu możliwe będzie szybsze znalezienie użytecznych informacji i obiektów (np. najbliższych restauracji itp.). Jak zapewnia Mozilla funkcja ta jest jedynie opcją stworzoną z szacunkiem dla naszej prywatności – "Firefox nie dzieli się Twoją lokalizacją bez Twojej zgody".

Ciekawostką jest funkcja pozwalająca na wyświetlanie szerokiej gamy czcionek. Dzięki niej projektanci stron mogą tworzyć własne czcionki, które będą wyświetlane i poprawnie renderowane, nawet jeżeli nie zostały one zainstalowane na komputerze.

Oprócz wymienionych nowości Mozilla wprowadziła szereg udoskonaleń istniejących już funkcji.

_ "W sieci dzieje się teraz tyle nowego, że nadeszły doskonałe czasy dla przeglądarek WWW. Firefox 3.5 łączy najbardziej innowacyjne technologie WWW i dostarcza je w najbardziej kompletnej i najpotężniejszej współczesnej przeglądarce, powiedział John Lilly, dyrektor generalny Mozilli." _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)