Sztuczne, świecące chmury nad Norwegią. NASA bada zorzę polarną

Sztuczne, świecące chmury nad Norwegią. NASA bada zorzę polarną
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Oskar Ziomek

28.04.2019 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obserwatorzy nieba nad Norwegią zwracają uwagę na nietypowe, "świecące chmury", które rozjaśniły jeden z wieczorów w północnej części kraju. To nie naturalna zorza polarna, ale okazuje się, że ma z nią wiele wspólnego.

Obserwatorium Aurora Borealis obala teorie spiskowe, zgodnie z którymi kolorowe chmury, które można było zobaczyć nad Norwegią w pierwszej połowie kwietnia, to dzieło istot pozaziemskich.

W rzeczywistości, to nietypowe zjawisko było efektem kontrolowanych działań NASA. W ramach misji AZURE, zespół badaczy wystrzelił dwie sondy, które w górnej części atmosfery uwolniły sztuczne, świecące znaczniki.

Jak podaje Aurora Borealis Observatory, celem było zbadanie zachowania i przepływu neutralnych oraz naładowanych cząstek w jonosferze. Całość udało się zarejestrować na filmie. W tle widać naturalną zorzę polarną.

Znaczniki zostawiły na niebie kolorowe plamy i smugi. Wysokość ich wystrzelenia wpłynęła na sposób rozchodzenia się cząstek, przez co całość stworzyła nietypowe wzory. Zjawisko było widoczne na niebie przez około godzinę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)