Szokująca teoria. Naukowiec uważa, że żyjemy w symulacji, którą wymyślili kosmici

Astronom David Kipping z Columbia University twierdzi, że istnieje aż 50 proc. szans na to, że nasze życie to symulacja wysoce zaawansowanej cywilizacji. Podobne twierdzenia przedstawiał już w 2003 roku filozof z Uniwersytetu Oksfordzkiego - Nick Bostrom.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska

Nick Bostrom jako pierwszy przedstawił szokującą teorię na temat naszego życia, a jego twierdzenia zyskały miano "trylematu" Bostroma. Naukowiec zaznaczał, że co najmniej jedno z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe:

  • Cywilizacje zwykle wymierają, zanim rozwiną się możliwości tworzenia symulacji rzeczywistości.
  • Zaawansowane cywilizacje zwykle nie są zainteresowane tworzeniem symulacji rzeczywistości.
  • Prawie na pewno żyjemy w symulacji komputerowej.

Życie w symulacji komputerowej

Astronom z Columbia University, David Kipping, uważnie przyjrzał się tym propozycjom i stwierdził, że istnieje zasadniczo 50 proc. szans, że rzeczywiście żyjemy w symulacji, jak donosi "Scientific American". Kipping połączył dwa pierwsze twierdzenia w jedno, argumentując, że każde z nich daje taki sam wynik – nie żyjemy w żadnej symulacji.

- Po prostu przypisujesz wcześniejsze prawdopodobieństwo każdemu z tych modeli - powiedział Kipping w rozmowie z "Scientific American". Dodał: - przyjmujemy zasadę obojętności, która jest domyślnym założeniem, gdy nie masz żadnych danych ani skłonności.

Brak przekonujących dowodów

Kipping twierdzi również, że im więcej warstw rzeczywistości byłaby osadzona w symulacji, tym bardziej wyczerpałyby się zasoby komputera. Można to wytłumaczyć w taki sposób, że im głębsza warstwa, tym mniej mocy obliczeniowej potrzeba do stworzenia przekonującej symulacji.

Naukowiec uważa, że już sam fakt, że ludzie są w stanie tworzyć takie symulacje, zwiększa prawdopodobieństwo na to, że sami funkcjonujemy w takiej rzeczywistości. Inni badacze twierdzą nawet, że w ciągu następnych kilku dziesięcioleci nasze informatyczne know-how faktycznie pozwoli nam ostatecznie raz na zawsze potwierdzić, czy żyjemy w symulacji, czy nie. Na razie pozostają tylko domysły.

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (676)