Szef polskiego cyberwojska dla WP Tech: O ofensywie pomyślimy w przyszłości

Płk Karol Molenda specjalnie dla nas zdradza, czym w pierwszej kolejności zajmie się, tworząc polskie cyberwojska. Na początek monitoring. Ataki dopiero w przyszłości.

Szef polskiego cyberwojska dla WP Tech: O ofensywie pomyślimy w przyszłości
Źródło zdjęć: © PAP
Bolesław Breczko

05.02.2019 | aktual.: 05.02.2019 16:16

We wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mianował płk Molendę na pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Wojsko to ma łączyć ekspertów z różnych obszarów gospodarki i instytucji państwowych, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem kraju w sieci. Płk Molenda od 12 lat pracuje w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie.

W rozmowie z WP Tech mówi, że pierwszym zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie monitorowanie ataków wymierzonych w Polskę oraz polskie instytucje w sieci. Według niego nowy rodzaj wojsk nie będzie pokrywał się zadaniami, które obecnie wykonują takie instytucje, jak MON, MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji czy CERT-y.

- Te swoim zakresem nie obejmują całej sieci np. wszystkich systemów resortu obrony. Na początku Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą więc pełnić przede wszystkim rolę monitorującą. O ewentualnych akcjach ofensywnych będzie można myśleć dopiero w przyszłości - mówi płk Karol Molenda.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają być budowane w oparciu o absolwentów wojskowych szkół przede wszystkim WAT i Akademii Marynarki Wojennej. Płk Molenda nie chce zdradzić, jaki budżet został przeznaczony na budowę WOC. - Pieniądze nie będą jednak problemem - przekonuje. Tu warto przypomnieć, że w 2017 Antoni Macierewicz, ówczesny minister obrony narodowej, obiecał 2 mld złotych na budowę WOC.

Te kwoty są istotne w kontekście prób ściągnięcia do wojska ekspertów, którzy obecnie mogą przebierać w ofertach na rynku pracy. Molenda zapewnia, że w takich przypadkach będą starali się dorównać do standardów rynkowych.

Obecnie nie jest jawne, ilu będzie cyber-żołnierzy. Pierwsza jednostka ma zostać zbudowana na podstawie istniejącego już Centrum Operacji Cybernetycznych, a jej liczebność ma zostać zwiększona trzykrotnie. Z kolei pierwsza grupa specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa w Wojskach Obrony Terytorialnej ma powstać jeszcze w tym roku i liczyć 100 osób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)