Szczyt NATO w Londynie. Trump vs Macron

Szczyt NATO w Londynie. Trump vs Macron

Szczyt NATO w Londynie. Trump vs Macron
Źródło zdjęć: © Getty Images
04.12.2019 11:24, aktualizacja: 04.12.2019 15:10

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Francji Emmanuel Macron nie zgadzają się w ocenie Turcji, jako członka NATO – donosi Associated Press. Różnica zdań donosi także opinii o obecnym stanie NATO, o którym mówił Macron w wywiadzie dla "The Economist".

Macron na konferencji prasowej odniósł się do gróźb Erdogana, który miał stwierdzić, że nie poprze natowskiego planu obrony wschodniej flanki NATO, dopóki Sojusz nie uzna kurdowskie bojówki za organizacje terrorystyczne.

Prezydent Francji nie zgodził się w jego ocenie kurdyjskich oddziałów i jednocześnie skrytykował Erdogana za kupienie od Rosji systemu obrony przeciwlotniczej. Trump także wyraził niezadowolenie z tego faktu i poinformował, że rozważa sankcję wobec Ankary, ale jednocześnie zaznaczył, że działania Turcji były pomocne podczas operacji zabicia przywódcy Państwa Islamskiego.

Śmierć mózgowa NATO

Prezydent Francji jeszcze przed rozpoczęciem szczytu podtrzymał swoje zdanie o "śmierci mózgowej NATO", które padło w wywiadzie dla "The Economist". Według niego NATO musi ustalić "swoje podstawowe cele. Trump odpowiedział, że słowa te "były bardzo obraźliwe".

Trump odniósł się także do sprawy wydatków na obronność mówiąc, że jego wielkim sukcesem jest zwiększenie przez kraje NATO wydatków na obronność. Prezydent USA został zapytany, czy broniłby krajów NATO, które nie przeznaczają na obronność 2 proc. PKB. Miał na to odpowiedzieć, że "będzie o tym dzisiaj rozmawiał" i jest to "bardzo ciekawe pytanie".

Źródło: Rmf24.pl, tvn24.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)