Szczęśliwa starość? Stosuj te metody już po trzydziestce

Szczęśliwa starość? Stosuj te metody już po trzydziestce

Szczęśliwa starość
Szczęśliwa starość
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rawpixel Ltd.
29.08.2023 13:12, aktualizacja: 17.01.2024 18:53

Przeważnie nie myślimy o starości, dopóki jej widmo nie zacznie nam zaglądać w oczy. Okazuje się jednak, że o tym, jak będziemy się czuli w podeszłym wieku, możemy zadecydować znacznie wcześniej. Do szczęśliwej emerytury możemy przygotowywać się nawet przed trzydziestką.

Gdy jesteśmy w sile wieku, rzadko myślimy o tym, jak będziemy trzymać się jesienią naszego życia. Jeśli jednak zmienimy podejście i zaczniemy podejmować się odpowiednich aktywności nawet przed 30. rokiem życia, istnieje prawdopodobieństwo, że na starość będziemy w znacznie lepszej kondycji, niż można by przypuszczać.

Jak czytamy na stronie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, aby być w dobrej formie, nie wystarczy dbać o zdrowie fizyczne. Ważne jest też wspieranie funkcji poznawczych, czyli umiejętności, dzięki którym jesteśmy w stanie odbierać, przetwarzać i przechowywać bodźce z otoczenia. Chodzi tu o takie umiejętności jak skupianie uwagi, percepcja czy pamięć. Dr Edyta Bonk z Uniwersytetu SWPS w Sopocie zaleca korzystać z tzw. Przykazań Pamięci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Bonk "przykazaniami pamięci" nazywa codzienne działania profilaktyczne. Są to czynności takie jak chodzenie na spacery, czytanie, ruch, nauka języków, uprawianie hobby i wykonywanie różnych ćwiczeń.

Pogorszenie procesów poznawczych dotyka już 30- czy 40-latków, dlatego profilaktykę warto rozpoczynać możliwie wcześnie, mówić o niej i pokazywać ją. Niektóre działania rozpoczynają się już w przedszkolu - wybrane placówki organizują np. przedstawienia z okazji dnia babciu czy dnia dziadka, w których dzieci współpracują z seniorami. Istnieją też przedszkola, które działają po sąsiedzki z domem seniora, dzięki czemu dorośli i dzieci spędzają wspólnie czas.

Wsparcie umysłu można realizować na przykład za pomocą czytania książek czy rozwiązywania łamigłówek. Przydać mogą się też niektóre gry i inne narzędzia, takie jak np. scrabble. Ważne jest jednak, aby metody te wybierać pod kątem określonych osób - jeśli ktoś jest sprawny językowo, to krzyżówki i gry literowe nie będą dla niego treningiem, a jedynie rozrywką.

Jak dbać o zdrowie na emeryturze? W grupie

Działanie w grupie może poprawiać wydajność treningów. Z tego względu warto spotykać się z jedną lub kilkoma osobami i wspólnie spędzać czas na angażujących czynnościach. Nie muszą to być duże grupy i trudne zajęcia - wystarczą gry planszowe czy karciane.

O swoje zdrowie na starość można zadbać już w wieku 20 czy 30 lat. Wystarczy skorzystać z dobra, jakim jest internet, w celu czerpania wiedzy i aktywizowania mózgu. Czasem wystarczą tu nawet gry online, ale dobrym sposobem na trening mózgu może być na przykład nauka języka obcego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)