Szczęśliwa starość? Stosuj te metody już po trzydziestce

Szczęśliwa starość
Szczęśliwa starość
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Rawpixel Ltd.

29.08.2023 13:12, aktual.: 17.01.2024 18:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeważnie nie myślimy o starości, dopóki jej widmo nie zacznie nam zaglądać w oczy. Okazuje się jednak, że o tym, jak będziemy się czuli w podeszłym wieku, możemy zadecydować znacznie wcześniej. Do szczęśliwej emerytury możemy przygotowywać się nawet przed trzydziestką.

Gdy jesteśmy w sile wieku, rzadko myślimy o tym, jak będziemy trzymać się jesienią naszego życia. Jeśli jednak zmienimy podejście i zaczniemy podejmować się odpowiednich aktywności nawet przed 30. rokiem życia, istnieje prawdopodobieństwo, że na starość będziemy w znacznie lepszej kondycji, niż można by przypuszczać.

Jak czytamy na stronie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, aby być w dobrej formie, nie wystarczy dbać o zdrowie fizyczne. Ważne jest też wspieranie funkcji poznawczych, czyli umiejętności, dzięki którym jesteśmy w stanie odbierać, przetwarzać i przechowywać bodźce z otoczenia. Chodzi tu o takie umiejętności jak skupianie uwagi, percepcja czy pamięć. Dr Edyta Bonk z Uniwersytetu SWPS w Sopocie zaleca korzystać z tzw. Przykazań Pamięci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Bonk "przykazaniami pamięci" nazywa codzienne działania profilaktyczne. Są to czynności takie jak chodzenie na spacery, czytanie, ruch, nauka języków, uprawianie hobby i wykonywanie różnych ćwiczeń.

Pogorszenie procesów poznawczych dotyka już 30- czy 40-latków, dlatego profilaktykę warto rozpoczynać możliwie wcześnie, mówić o niej i pokazywać ją. Niektóre działania rozpoczynają się już w przedszkolu - wybrane placówki organizują np. przedstawienia z okazji dnia babciu czy dnia dziadka, w których dzieci współpracują z seniorami. Istnieją też przedszkola, które działają po sąsiedzki z domem seniora, dzięki czemu dorośli i dzieci spędzają wspólnie czas.

Wsparcie umysłu można realizować na przykład za pomocą czytania książek czy rozwiązywania łamigłówek. Przydać mogą się też niektóre gry i inne narzędzia, takie jak np. scrabble. Ważne jest jednak, aby metody te wybierać pod kątem określonych osób - jeśli ktoś jest sprawny językowo, to krzyżówki i gry literowe nie będą dla niego treningiem, a jedynie rozrywką.

Jak dbać o zdrowie na emeryturze? W grupie

Działanie w grupie może poprawiać wydajność treningów. Z tego względu warto spotykać się z jedną lub kilkoma osobami i wspólnie spędzać czas na angażujących czynnościach. Nie muszą to być duże grupy i trudne zajęcia - wystarczą gry planszowe czy karciane.

O swoje zdrowie na starość można zadbać już w wieku 20 czy 30 lat. Wystarczy skorzystać z dobra, jakim jest internet, w celu czerpania wiedzy i aktywizowania mózgu. Czasem wystarczą tu nawet gry online, ale dobrym sposobem na trening mózgu może być na przykład nauka języka obcego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski