Szczepionka na koronawirusa z Rosji. Naukowcy zaniepokojeni "niespójnościami danych"

Szczepionka na koronawirusa z Rosji. Naukowcy zaniepokojeni "niespójnościami danych"

Naukowcy zaniepokojeni wynikami rosyjskiej szczepionki na COVID-19
Naukowcy zaniepokojeni wynikami rosyjskiej szczepionki na COVID-19
Źródło zdjęć: © Pexels
11.09.2020 11:08

Naukowcy są zaniepokojeni "niespójnościami danych" w rosyjskich badaniach prowadzonych nad szczepionką przeciwko COVID-19. Obawy dotyczą również zbyt szybkiego zatwierdzenia szczepionki "Sputnik V". 

W sierpniu Rosja ogłosiła, że prace nad szczepionką "Sputnik V" (nazwanej na cześć radzieckich satelitów), która ma chronić przed koronawirusem, idą w dobrym kierunku. Tempo prac jednak zaniepokoiło zachodnich naukowców, którzy obawiali się, że władze zbyt szybko dopuszczą szczepionkę do powszechnego użycia. 

Rosyjscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w zeszłym tygodniu w dzienniku medycznym The Lancet. Oznacza to, że zostały one poddane analizie przez innych, wybranych ekspertów. 10 września, The Lancet poinformował, że w liście otwartym podpisanym w tym tygodniu przez 30 ekspertów z Europy, naukowcy wskazują na "potencjalne niespójności danych". 

- Udostępniliśmy list bezpośrednio autorom i zachęciliśmy ich do udziału w dyskusji naukowej - wyjaśniła rzeczniczka The Lancet. Wyjaśniła, że ​​przed publikacją badanie zostało zweryfikowane przez niezależnych ekspertów.

Autorzy listu otwartego wskazują, że dane zebrane w ramach badania są "wysoce nieprawdopodobne", co sprawia, ze trudno uwierzyć w ich poprawność. Główny autor badania zacytowany w czwartek przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti, przyznał, że odrzucił twierdzenia zawarte w liście.

W wyniku pandemii doszło do bezprecedensowej mobilizacji w celu opracowania skutecznej szczepionki na koronawirusa. Niestety może to wiązać się ze zbyt szybko podejmowanymi decyzjami. Nad wprowadzeniem szczepionki przed zakończeniem III fazy klinicznej zastanawiały się rządy Rosji, USA i Chin. Jednak ostatnie wstrzymanie prac brytyjskiego giganta farmaceutycznego AstraZeneca jest dowodem na to, że pośpiech nie jest wskazany. 

Szczegółowe informacje na temat koronawirusa w Polsce i na świecie, uzyskasz, zapisując się na nasz specjalny newsletter lub pobierając dedykowaną aplikację.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)