Szczepionka na koronawirusa nie dla dzieci? Eksperci zaniepokojeni
Eksperci są zaniepokojeni faktem, że szczepionki na koronawirusa nie są nadal testowane na dzieciach. Z tego powodu obawiają się, że mimo sukcesów w pracach nad szczepionką najmłodsi roznosiciele SARS-CoV-2 mogą pozostać bez skutecznej ochrony.
24.09.2020 07:50
Postęp w zakresie szczepionek przeciwko koronawirusowi postępował niezwykle szybko, odkąd nowy wirus został po raz pierwszy zidentyfikowany i zsekwencjonowany, co miało miejsce w styczniu tego roku. Jeśli przodujące eksperymenty zakończą się sukcesem, to według Science Alert pierwszych wyników możemy spodziewać się w przyszłym miesiącu.
Jednak wszystkie testy skupiły się wokół tworzenia szczepionki dla dorosłych, co oznacza, że dzieci nie zostały jeszcze zaangażowane w żadne badania. Eksperci obawiają się, że tym samym najmłodsi mogą przez dłuższy czas nie otrzymać skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.
Business Insider zapytał czołowych producentów leków - Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson - o plany testowania ich szczepionek na koronawirusa u dzieci. Wszystkie cztery firmy odpowiedziały, że planują to zrobić, ale żadna nie podała dokładnego terminu, kiedy miałoby się to wydarzyć.
Moderna wskazała, że planowała testy przed końcem roku, ale na razie czeka na zatwierdzenie badań przez organy regulacyjne. Na razie jednak jest wciąż na etapie pozyskiwania funduszy i zgody na badania pediatryczne. Przedstawiciele Johnson & Johnson poinformowali, że otwarcie testów dla dzieci “nastąpi pod koniec roku, po zapewnieniu bezpieczeństwa dorosłym”.
Eksperci zaniepokojeni brakiem szczepionki dla dzieci
Brak informacji o tym, jak i kiedy producenci leków planują przetestować swoje szczepionki przeciwko COVID-19 u dzieci, wzbudził zaniepokojenie niektórych pediatrów i ekspertów ds. szczepionek.
- Martwię się, że nie będziemy mieli skutecznej szczepionki przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego - powiedział Carl Zimmer dr Evan Anderson, pediatra z Children's Healthcare of Atlanta.
Zdaniem części ekspertów to właśnie najmłodsi członkowie populacji powinni, jako pierwsi otrzymać szczepionki, ponieważ najczęściej są roznosicielami wirusa, nie będąc tego świadomym. Są jednak czynniki, które wyjaśniają, czemu szczepionka nie jest testowana na dzieciach.
Naukowcy rozpoczynają testowanie eksperymentalnego strzału na najmniej wrażliwej populacji - młodych i zdrowych dorosłych - a następnie zaczynają rozszerzać je na bardziej wrażliwe grupy w miarę gromadzenia danych klinicznych. Obejmuje się wtedy testami m.in. osoby starsze i z chorobami współtowarzyszącymi.
W przypadku COVID-19 wskaźniki śmiertelności i hospitalizacji są znacznie wyższe w przypadku osób starszych niż dzieci. Choroby wieku dziecięcego wywołane nowym koronawirusem były niezwykle rzadkie. Z tego powodu firmy farmaceutyczne za priorytet uznały ochronę najbardziej narażonej na poważne skutki części populacji.