Trwa ładowanie...
dxueyqi

Szczepionka na koronawirusa. Aż 17 proc. osób przyznaje, że się nie zaszczepi

AstraZeneca i Oxford University prowadzą w wyścigu po pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2. Nie wiadomo jednak, ile czasu zajmie jej opracowanie. Tymczasem badanie brytyjskiego University College London wykazało że 14 proc. osób nie jest pewna, czy się zaszczepi, a 3 proc. zdecydowanie odmawia szczepienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka na koronawirusa. Aż 17 proc. osób przyznaje, że się nie zaszczepi
(East News, Fot: WOJCIECH STROZYK, REPORTER)
dxueyqi

Niedawne badanie na próbie ponad 1000 osób, pozwoliło wykazać, że aż 17 proc. Polaków nie wierzy w pandemię. Wśród ludzi pomiędzy 18. a 34. rokiem życia jest ich już dwukrotnie więcej. Kolejne badanie, wykonane tym razem w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że ten trend nie jest przypadkowy.

Według University College London, szczepienia na koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 może odmówić nawet 17 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wśród głównych powodów wymienia się obawy przed jej nieskutecznością lub potencjalnym zagrożeniem. Część z ankietowanych sądzi też, że koronawirus jest mistyfikacją.

Szczepionka na koronawirusa - część ludzi nie wierzy nawet w pandemię

Z kolei 12 proc. wszystkich badanych stwierdziło, że koronawirus jest sztuczny. To znaczy, że według nich istnieje, ale został wyprodukowany w jakimś laboratorium w celu spowodowania globalnego chaosu, albo w ogóle nie istnieje.

dxueyqi

"Jestem zaskoczony tymi odkryciami, które wskazują na niepokojący poziom braku zaufania do szczepionki. Być może szersze informowanie opinii publicznej o konsensusie naukowym dotyczącym - naturalnego, a nie sztucznego - pochodzenia koronawirusa może pomóc to poprawić" - komentował Gul Deniz Salali z UCL.

Zobacz też: Objawy koronawirusa. Przypominamy, o czym należy pamiętać

Naukowcy z Imperial College w Londynie stwierdzili również w tym miesiącu, że co najmniej 70 procent populacji musiałoby zostać zaszczepionych w celu uzyskania odporności stadnej, jeśli szczepionka jest w 100 proc. skuteczna. Niestety to czysta hipoteza. "Żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna" - dodają sami naukowcy.

Czytaj także: Koronawirus zwalczany przez mleko karmiących matek? Lekarze testują nową metodę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxueyqi

Podziel się opinią

Share
dxueyqi
dxueyqi
Więcej tematów