Szczecińska kultura w jednym e‑miejscu
Został właśnie uruchomiony pierwszy z serii sieciowych projektów mający na celu promowanie Szczecina jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Labiryntkultury.pl, bo taka jest jego nazwa, został stworzony po to, aby zintegrować środowiska i podmioty kulturalne. I tym samym pokazać, jak niezwykle złożone oraz kreatywne jest to środowisko z północno-zachodniej części Polski.
Punktem wyjścia do stworzenia tej online'owej bazy były przeprowadzone badania ilościowe w ramach projektu "Diagnoza kultury Szczecina". Ogólnie rzecz biorąc z jego rezultatów wyłania się obraz otoczenia szczecińskiej kultury, które jest bardzo bogate oraz zróżnicowane, jednakże bardzo rozdrobnione i tym samym nieznane dla większości mieszkańców tego miasta. Dlatego też sposobem dotarcia do wszystkich aktywnych twórców i skupienia ich w jednym miejscu było powstanie internetowej bazy Labiryntkultury.pl. Wyraźne zasygnalizowanie, że to zachodniopomorskie miasto na kulturze od dawna stoi.
Twórcy tego projektu położyli nacisk na trzy elementy: intuicyjne wyszukiwanie podmiotów (w tym także osób fizycznych), możliwość dodawania i aktualizacji (po wcześniejszej rejestracji) profilu reprezentowanej przez siebie instytucji oraz prezentowanie pięćdziesięciu najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych na stronie głównej. Czym wyróżnia się wyszukiwarka Labiryntukultury.pl na tle Google? Jest ona bardziej zregionalizowana. Ponadto nie wszystkie podmioty kulturalne ze Szczecina są dobrze pozycjonowane w Google. Co więcej niektóre z nich nie posiadają nawet strony internetowej, a kontakt z nimi odbywa się za pomocą poczty elektronicznej lub też telefonu. W niedługim czasie wyszukiwarka Labiryntu Kultury stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. Dojdzie możliwość korzystania z jej podpowiedzi, np. pisząc słowo "muzeum" będzie ona proponowała nazwy podmiotów zaczynające się na ten wyraz.
Odrazu co może rzucać się na pierwszy rzut oka, to brak kategoryzacji. Jest to związane z tym, iż kulturę trudno dokładnie zdefiniować. Jest rzeczą wręcz niemożliwą obiektywne jej skategoryzowanie i sprawiedliwy podział. Z tego też powodu brak jest takich rozwiązań w przypadku bazy Labiryntkultury.pl. Obecna wersja tej e-bazy jest pierwszą wersją, której rozwój będzie oparty o m.in. zewnętrzne sugestie zarówno mieszkańców tego miasta, jak i samych przedstawicieli środowiska kultury. Jeżeli ten e-projekt odniesie sukces i przyjmie się w Szczecinie, jest w planach rozwinięcie jego zasięgu poprzez objęcie całego regionu (województwo) oraz ostatecznie transregionu (włączenie do tego online'owej bazy kulturalnych podmiotów z dwóch sąsiadujących i współpracujących ze Szczecinem, niemieckich landów: Brandernburgii oraz Meklemburgii-Pomorze Przedniego).
Obecnie Labiryntkultury.pl liczy ponad tysiąc rekordów. Szacuje się, że w samym Szczecinie jest od kilkunastu do kilkudziesięciu instytucji i mikro-instytucji kulturalnych, które razem składają się na niespotykane do tej pory spektrum artystyczne. Obraz kulturowego potencjału lokalnej działalności, który w przypadku ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przez Szczecin jest jednym z głównych elementów odróżniający to portowe miasto od innych polskich miast.