System z Tarnowa. Nowa polska broń zwróciła uwagę Ukrainy
Na łamach ukraińskiego serwisu internetowego Glawkom zamieszczono opis polskiego systemu zwalczania bezzałogowych statków latających. Chodzi o broń opracowaną przez specjalistów z Zakładów Mechanicznych "Tarnów" S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej.
22.02.2022 | aktual.: 23.02.2022 09:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Testy systemu rozwijanego od 2018 r. odbyły się pod koniec 2021 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Ich celem było sprawdzenie możliwości wykrycia, śledzenia oraz zwalczania dronów klasy nano i mikro.
Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. wskazują, że jednym z głównych elementów testowanej broni jest zdalnie sterowana jednostka ogniowa wyposażona w wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm (jego szybkostrzelność to 3600 strz./min.).
Wspomniana jednostka jest zintegrowana z głowicą optoelektryczną wyposażoną w kamery dzienną i termowizyjną. Istotnym elementem systemu są także dalmierz laserowy oraz stacja radiolokacyjna, która umożliwia wykrycie dronów klasy nano z odległości 3,5 km. Cały system waży 1100 kg.
Ukraińcy piszą o polskiej broni antydronowej
Polski system skupił uwagę ukraińskiego serwisu o tematyce wojskowej MIL.IN.UA, który podkreślił, że broń jest skuteczna nie tylko przeciwko dronom, ale także sile żywej i naziemnym sprzętom wojskowym. Ministerstwo wspomina w swoim komunikacie, że testy wykazały słuszność rozwoju automatyzacji.
Ukraiński serwis internetowy Glawkom zaznacza z kolei, że drony stanowią dziś realne zagrożenie i rozwój broni, którą testowano na poligonie w Ustce należy postrzegać jako odpowiedź na najnowsze wyzwania, jakie niesie ze sobą rozwój technologii wojskowej. O polskim systemie pisały także rosyjski dziennik "Rossijskaja Gazieta" oraz rumuński serwis branżowy Defense Romania.
Jak informowały wcześniej Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A., system może działać w trzech trybach. W pierwszym, manualnym, operator nakierowuje środek ogniowy na cel przy użyciu manipulatora. W trybie półautomatycznym działania operatora są wspomagane przez automatyczne śledzenie obiektu. W trybie automatycznym operator podejmuje decyzję o oddaniu strzału w momencie wskazanym przez system.