System satelitarny Meteosat Trzeciej Generacji
Pierwszy satelita meteorologiczny Meteosat został umieszczony na orbicie w 1977 r., czyli 33 lata temu. Obecnie trwają prace nad systemem Meteosat Trzeciej Generacji, który ma udoskonalić prognozowanie pogody.
Aktualnie na orbicie działają satelity Meteosat Drugiej Generacji. Zbierane przez nie każdego dnia dane są podstawą dla numerycznych prognoz pogody obliczanych przez najsilniejsze na świecie komputery. System ten ma działać do co najmniej 201. r.
Trwają jednak już prace nad systemem satelitów kolejnej generacji (Meteosat Trzeciej Generacji). Ma on wystartować w 201. r. Opracowują go Europejska Agencja Kosmiczna ESA oraz Europejska Organizacja ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) .
Obecnie oceniono projekty otrzymane od przemysłu i odpowiednia komisja zarekomendowała Dyrektorowi Generalnemu ESA wybrane z nich. Na początku marca mają być przekazane dodatkowe wyjaśnienia, po czym zostaną ogłoszone nazwy firm, z którymi rozpoczną się negocjacje. 15 marca zbierze się komitet EUMETSAT, który ma zaaprobować projekt programu Meteosat Trzeciej Generacji.