System operacyjny wart grube miliardy

System operacyjny wart grube miliardy

System operacyjny wart grube miliardy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.10.2008 14:00, aktualizacja: 23.10.2008 14:42

Koszt stworzenia kompletnego systemu operacyjnego takiego jak Fedora 9 wynosi 10,8 mld dolarów - tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej Linux Foundation.

Dokument zatytułowany "Estimating the Total Development Cost of a Linux Distribution" dostępny jest na stronie linuxfoundation.org . Fundacja Linuksa informuje, że każde kolejne wydanie kernela Linuksa to efekt pracy ponad 1000 osób reprezentujących co najmniej 100 różnych spółek. W ciągu ostatnich dwóch lat w rozwój jądra zaangażowanych było ponad 3,2 tys. programistów z 200 firm. Współpraca tak licznej rzeszy deweloperów oznacza, że nie istnieje jedno źródło dające podstawę do ustalenia kosztów procesu kernela.

Zawarta w raporcie próba oszacowania kosztów ponoszonych przez programistów zaangażowanych w rozwój wolnego oprogramowania jest rozwinięciem szacunków przeprowadzonych w 2002 r. przez Davida A. Wheelera. D. Wheeler sześć lat temu wykorzystał metodę polegającą na wyliczeniu wartości systemu w oparciu o liczbę linii stworzonego kodu oraz złożoność projektu. W oparciu o te dane wyliczył następnie liczbę "osobogodzin". Analizowana przez niego dystrybucja Red Hat Linux 7.1 w toku obliczeń osiągnęła wartość 1,2 mld USD.

Fundacja Linuksa z kolei wzięła "na tapetę" dystrybucję Fedora 9, mając do dyspozycji dane o wynagrodzeniach uzyskiwanych przez programistów w bieżącym roku. Z przedstawionego raportu wyłania się kwota 10,8 mld. USD (204,5 mln linii kodu w 5547 pakietach, 60 tys. roboczolat). Koszt opracowania samego kernela to 1,4 mld.

Więcej informacji: Linux Foundation

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)