Światowid: pierwszy polski satelita obserwacyjny poleci już w sobotę

Prototyp Światowida zostanie wyniesiony na wysokość około 30 km nad Ziemią. 26 maja odbędą się testy polskiego satelity obserwacyjnego.

Światowid: pierwszy polski satelita obserwacyjny poleci już w sobotę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

Światowid to pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny Ziemi, stworzony przez inżynierów wrocławskiej firmy SatRevolution. W listopadzie satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską. Najpierw jednak testy, które odbędą się 26 maja.

Światowid zostanie wyniesiony na wysokość około 30 km nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam panować będą warunki zbliżone do panujących na niskiej orbicie. Twórcy przetestują w ten sposób działanie komputera pokładowego, zasilania, nawigacji, kamery i optyki oraz skuteczność modułu komunikacji w nawiązywaniu łączności ze stacjami naziemnymi. Na pokładzie zostanie umieszczona również sonda meteorologiczna.

Obraz
© Materiały prasowe

Prototyp satelity Światowid w trakcie przygotowań na stratosferyczny test balonowy

Póki co mamy do czynienia z prototypem, ale podczas testów wyposażony będzie w rozwiązania analogiczne do tych, które wykorzystane zostaną w projekcie docelowym. Jedyną różnicą jest zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego zamiast docelowej ze stopu skandu, aluminium i magnezu (Scalmalloy). Ładunek wyniesiony przez balon nie może być aż tak ciężki, stąd też ograniczenia.

- Testowy lot Światowida będzie dla nas jednym z kluczowych sprawdzianów funkcjonalności rozwiązań, które zastosowane zostały w satelicie. Równocześnie chcemy sprawdzić działanie wykorzystanych przez nas systemów łączności. Dlatego też włączyliśmy w nasz projekt środowisko radioamatorów, którzy będą mogli nawiązywać kontakt ze Światowidem i za jego pośrednictwem pozyskiwać dane telemetryczne oraz obrazowe, a także wspierać projekt swoją wiedzą i doświadczeniem. Liczymy też na to, że ta pionierska współpraca w przyszłości przełoży się na wzrost zainteresowania krótkofalowców sektorem kosmicznym – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)