Światowi przywódcy zobowiązują się do powstrzymania niszczenia Ziemi

Światowi przywódcy zobowiązali się do ograniczenia generowania zanieczyszczeń, przyjęcia zrównoważonych systemów gospodarczych i wyeliminowania wyrzucania odpadów plastikowych do oceanów do połowy wieku – donosi The Guardian.

Zeszłoroczne pożary w Australii były wyjątkowo niszczycielskie m.in. ze względu na postępujące zmiany klimatyczne
Zeszłoroczne pożary w Australii były wyjątkowo niszczycielskie m.in. ze względu na postępujące zmiany klimatyczne
Źródło zdjęć: © Getty Images

29.09.2020 07:32

Rządy i Unia Europejska podjęły dziesięciopunktowe zobowiązanie do przeciwdziałania niszczeniu ekosystemów. Emmanuel Macron, Angela Merkel, Justin Trudeau, Jacinda Ardern i Boris Johnson należą do 64 przywódców z pięciu kontynentów, którzy dokonali takiej deklaracji. Donald Trump, Jair Bolsonaro i Xi Jinping nie podpisali zobowiązania, mimo że Xi stoi na czele światowych rozmów na temat różnorodności biologicznej. 

Zobowiązanie to obejmuje m.in. wznowienie wysiłków na rzecz ograniczenia wylesiania, powstrzymanie niezrównoważonych praktyk połowowych, wyeliminowanie dotacji dla szkodliwych środowiskowo działalności oraz rozpoczęcie przejścia na zrównoważone systemy produkcji żywności. 

Głos nauki

Przywódcy zobowiązali się również do położenia kresu przestępczości ekologicznej, czyli do rozprawienia się z zorganizowanymi grupami przestępczymi zaangażowanymi w nielegalny handel dzikimi zwierzętami i drewnem.

– Nauka wyraźnie pokazuje, że utrata różnorodności biologicznej, degradacja gruntów i oceanów, wyczerpywanie się zasobów i zmiany klimatu przyspieszają w niespotykanym dotąd tempie. To przyspieszenie powoduje nieodwracalne szkody dla ekosystemów utrzymujących życie, pogłębia ubóstwo i nierówności, a także głód i niedożywienie – brzmi fragment zobowiązania zadeklarowanego przez przywódców. 

Zapowiedź ta pojawia się przed ważnym szczytem ONZ w sprawie różnorodności biologicznej, który odbędzie się w środę.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościśrodowiskokryzys klimatyczny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)