Świat w 2050 roku. Oto mapa, która pozwoli zobaczyć wszystkie zmiany
W sieci można znaleźć interaktywną mapę, pozwalającą "spojrzeć" w przyszłość. Widać na niej, jak za kilkadziesiąt lat będzie wyglądała nasza planeta. Twórcy mapy uwzględnili m.in. zmiany powodowane działalnością człowieka oraz kryzysem klimatycznym.
06.08.2022 | aktual.: 06.08.2022 10:23
Interaktywna mapa, która przedstawia świat w 2050 roku to dzieło naukowców z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark. Eksperci uwzględnili historyczne dane dotyczące pokrycia terenu i szybkości zmian w czasie, w tym zdjęcia satelitarne robione na przestrzeni lat przez Europejską Agencję Kosmiczną, i na ich podstawie stworzyli prognozę oraz wzorce dotyczące przyszłości naszej planety.
Mapa pokazuje świat w 2050 roku
Twórcy mapy skupili się na obszarach planety, które są najbardziej podatne na zmiany związane z działalnością człowieka oraz kryzysem klimatycznym. Ich określenie było możliwe m.in. za sprawą modelu podatności pokrycia terenu. Model ten uwzględnia szeroką gamę zmiennych ilościowych oraz jakościowych, w tym liczebność populacji, dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) czy dane geofizyczne i bioklimatyczne.
Oglądanie mapy (która jest dostępna na tej stronie internetowej) ułatwia pionowy suwak. Dzięki niemu w łatwy sposób można porównać wygląd poszczególnych regionów w 2018 (są to najświeższe dane uwzględnione przez badaczy) i 2050 roku. Mapa posiada również narzędzie lupki, które pozwala wyszukiwać interesujące nas lokalizacje i sprawdzać, jakich zmian można spodziewać się w ich przypadku - np. czy zauważalnie zmieni się udział lasów lub terenów uprawnych. Aby lepiej zrozumieć, co znajduje się na mapie, warto zapoznać się z wykorzystaną w jej przypadku kolorystyką:
- Kolor różowy – (ang. mostly cropland) tereny z przewagą pól uprawnych,
- Kolor żółty – (ang. grassland, scrub or shrub) użytki zielone, trawniki i krzewy,
- Kolor jasnozielony – (ang. mostly deciduous forest) tereny z przewagą lasów liściastych,
- Kolor ciemnozielony – (ang. mostly needleleaf / evergreen forest) lasy iglaste i zimozielone,
- Kolor szarobiały – (ang. sparse vegetation) tereny, gdzie rzadko występuje roślinność,
- Kolor beżowy – (ang. bare area) tereny z brakiem roślinności,
- Kolor miętowy – (ang. swampy or often flooded vegetation) tereny, gdzie występuje roślinność bagienna lub są często podtapiane,
- Kolor czerwony – (ang. artificial surface or urban area) tereny, gdzie można spotkać sztuczną nawierzchnię lub obszary miejskie.
Potencjalne zmiany można zaobserwować na przykładzie polskiego wybrzeża. Na mapie w 2018 roku widać więcej terenów zalesionych (kolor jasnozielony oraz ciemnozielony) w porównaniu z 2050 rokiem. Z kolei w 2050 roku pojawia się więcej terenów z z przewagą pól uprawnych (kolor jasnoróżowy).
Prognoza opracowana przez badaczy z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark pozwala zauważyć, że wiele potencjalnych zmian będzie miało związek z działalnością człowieka i towarzyszącym jej przekształcaniem naturalnego środowiska pod tereny uprawne, tereny miejskie, czy przemysłowe. Jeśli tego typu działalność będzie kontynuowana w nieracjonalny sposób (w połączeniu z innymi czynnikami, które przyczyniają się do zmian klimatu), już niedługo możemy stanąć w obliczu poważnych problemów i wyzwań dla ludzkości - ekstremalnych zjawisk pogodowych, głodu czy pandemii.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski