Superwynalazki Polaków 2013
Popularne powiedzenie mówi, że "cudze chwalicie, swojego nie znacie". Na przekór temu porzekadłu postanowiliśmy zaprezentować kilka wynalazków młodych polskich naukowców, którzy zadają kłam przekonaniu, że w Polsce nic się nie da zrobić.
Popularne powiedzenie mówi, że "cudze chwalicie, swojego nie znacie". Na przekór temu porzekadłu postanowiliśmy zaprezentować kilka wynalazków młodych polskich naukowców, którzy zadają kłam przekonaniu, że w Polsce nic się nie da zrobić.
_ AO/GB/GB _
Aplikacja na smartfona - test na narkotyki
Trzej studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak, opracowali aplikację na smartfony pozwalającą sprawdzić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków. Wynalazek ten, nazywany Modern Drug Test, oparty na analizie obrazu oka, zaprezentowany został w lipcu podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu, gdzie młodzi naukowcy wystąpili pod nazwą "WeRule".
Kaszlometr
Kaszlometr czyli urządzenie, które może pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego skonstruowali dwaj studenci z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej - Bartosz Różański i Bartosz Król. Wynalazek pozwala ocenić częstotliwość występowania kaszlu (nagrywa i analizuje epizody kaszlu) u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego.
Student automatyki i robotyki PG Bartosz Król wyjaśnił, że pomysł skonstruowania takiego urządzenia wyszedł od lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zwrócili uwagę, że skuteczność leczenia osób cierpiących na choroby układu oddechowego znacząco mogłoby poprawić narzędzie, które byłoby w stanie mierzyć i przedstawiać częstotliwość występowania kaszlu.
Fotobioreaktor
Fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji został opracowany przez absolwentów biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej - Natalię Kujawską i Szymon Talbierza (obecnie doktorantów). Wynalazek pozwala na prowadzenie efektywnej ekonomicznie hodowli mikroalg bogatych w lipidy, służących do produkcji biopaliwa.
Urządzenie to zdobyło już dwie główne nagrody - międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu oraz Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach. Można dodać też, że rozwiązanie to zgłoszono do Urzędu Patentowego RP.
Stymulator uwagi słuchowej i wzrokowej
Stymulator, nagrodzony złotym medalem na poznańskich targach "Innowacje - Maszyny - Technologie2013", jest interfejsem komputerowym, który pomaga m. in. w wykrywaniu zaburzeń lateralizacji u dzieci w wieku szkolnym. Opracowali go młodzi naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej.
Animizator strumieni wizyjnych
Inny wynalazek opracowany przez naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych PG, zresztą także nagrodzony na wspomnianych już poznańskich targach, to animizator strumieni wizyjnych, czyli system pozwalający uszanować prywatność podczas monitoringu - wykrywa i zamazuje twarze, tablice rejestracyjne itp.
Przyjazna środowisku biomasa
Przy finansowym wparciu UE, powołano Konsorcjum Naukowe, składające się z Politechniki Łódzkiej, Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa w Gliwicach, które pracuje nad wspólnym projektem zastosowania biomasy do wytwarzania polimerowych materiałów przyjaznych środowisku. Celem jest opracowanie technologii otrzymywania polimerowych materiałów włóknistych i kompozytowych w oparciu o surowce pochodzące z przetwórstwa różnych rodzajów biomasy roślinnej metodami biotechnologicznymi, wykorzystującymi wyspecjalizowane preparaty enzymatyczne bądź hodowle mikroorganizmów.
Innowacyjny tomograf
Jednym z głośniejszych projektów, nad którym pracowano w ostatnich latach na Politechnice Poznańskiej jest "Sposób lokalizacji zmian nowotworowych i miażdżycowych metodą obrazowania EPRI". Skrót ten pochodzi od słów "Electron Paramagnetic Resonance Imaging" - obrazowanie metodą Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego.
Innowacyjny tomograf jest obecnie na etapie prototypu. W porównaniu z innymi metodami już stosowanymi w medycynie istotną zaletą wynalazku jest niezwykle wysoka czułość aparatury na zmiany stężenia tlenu. Kolejna przewaga to zastosowanie słabych pól magnetycznych i częstotliwości z zakresu radiowego o małym natężeniu, w związku z czym pacjent może być wielokrotnie eksponowany na działanie urządzenia. Z tego względu technika ta jest bezpieczna dla pacjenta i otoczenia, a koszty eksploatacji urządzenia będą niskie.
Energooszczędny bolidy
Studenckie Koło Naukowe Modelowania Konstrukcji Maszyn ze swoim bolidem MuSHELLka już dwukrotnie startowało w prestiżowym międzynarodowym konkursie studenckim Shell Eco-marathon. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowanie bolidu, który miał pokonać określoną trasę przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa lub energii.
Bolidy skonstruowane przez studentów wydziałów Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechaniczno - Technologicznego Politechniki Śląskiej potrafiły pokonać dystans 115 km, przy koszcie paliwa wynoszącym ok. 9-10 groszy na 100 km. Gliwickie bolidy pokonały maszyny takich gigantów, jak Jaguar, Land Rover, czy Peugeot.
Rejestrator wydechów
Interesujący wynalazek zaprezentowali naukowcy z UWM - system do rejestracji wydechów z trzech kanałów, czyli ust i obu otworów nosa. Odkrycie to może być przydatne przy leczeniu chrapania i bezdechu sennego.
Aparat, po założeniu na twarz pacjenta, rejestruje wydechy z ust i nosa. W ten sposób można zdobyć dokładną wiedzę o tym, ile powietrza wydycha pacjent, i którym otworem nosowym mniej, a którym więcej, pozwalając ocenić ich drożność. Zaletą urządzenia jest to, że umożliwia ono ciągłą rejestrację objętości oddechowej i archiwizację przebiegu badania.
_ AO/GB/GB _