Superszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz dla komórek

Superszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz dla komórek

Superszybka komunikacja bezprzewodowa 60 GHz dla komórek
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
30.06.2011 11:01

Panasonic opracował technologię komunikacji bezprzewodowej z częstotliwością 60 GHz – 20x szybszą niż używane dziś bezprzewodowe sieci LAN. Nowa metoda przekazu danych cechuje się niezwykle niskim zużyciem energii oraz najniższym na świecie poziomem szumów.

Nowa, wielogigabitowa technologia przekazu danych powstała z myślą o urządzeniach mobilnych takich jak smartfony. Dotychczas do szybkiej komunikacji bezprzewodowej z urządzeniami mobilnymi używane były tylko pasma 2,4 GHz i 5 GHz, natomiast szybka komunikacja bezprzewodowa 6. GHz jest wykorzystywana tylko w urządzeniach stacjonarnych, takich jak telewizory. Stosowanie jej w urządzeniach mobilnych utrudniało większe zużycie energii związane z szerszym pasmem częstotliwości. Nowe rozwiązanie, zgodne ze specyfikacjami WiGig i/lub IEEE802.11ad (wersja robocza), dzięki optymalizacji rdzenia transceivera i obwodów peryferyjnych, cechuje się poborem mocy mniejszy niż 1 W.

Dzięki dużej szybkości, 20 razy większej niż obecne bezprzewodowe sieci LAN, technologia ta umożliwia przesłanie 30-minutowego, skompresowanego filmu HD w czasie 10 sekund. Jest to duży postęp na drodze do bezproblemowego, szybkiego przesyłania i transmisji strumieniowej treści wideo HD do urządzeń mobilnych.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Nowa technologia charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. Generator sygnałów wzorcowych o najniższym na świecie poziomie szumów (-9. dBc/Hz przy przesunięciu częstotliwości 1 MHz) umożliwia transmisję bezprzewodową z wysoką czułością. Transceiver jest wbudowany w układ CMOS, co umożliwia miniaturyzację urządzeń mobilnych.
  1. W celu zapewnienia niezawodności w szybkiej komunikacji bezprzewodowej konieczna jest korekcja błędów FEC. Dzięki optymalizacji obwodów dekodujących blok dekodera jest o 30. mniejszy niż w konwencjonalnej architekturze firmy Panasonic. Efektem tego zmniejszenia jest niższy pobór mocy.
  1. Zestaw układów jest zgodny ze specyfikacją WiGig, która stanie się standardem branżowym wielogigabitowych systemów komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Technologia ta zapewni zgodność operacyjną różnych urządzeń.

W skład tej technologii wchodzą następujące nowe rozwiązania:

  1. Technologia wielopasmowego oscylatora sterowanego napięciem, który osiąga dobry współczynnik szumów fazowych, a jednocześnie pokrywa pasmo częstotliwości ponad 9 GHz wymagane w specyfikacji WiGig.
  1. Technologia obwodów dekodujących FEC, która umożliwia używanie wspólnych modułów funkcjonalnych do obsługi różnych kodów korekcyjnych wymienionych w WiGig, a jednocześnie zmniejsza pobór mocy dzięki uproszczeniu obwodów i zmniejszeniu częstotliwości operacyjnej.

W zakresie tej technologii firma Panasonic ma 16 patentów krajowych i 16 zagranicznych (łącznie z rozwiązaniami zgłoszonymi do opatentowania). Rozwój tej technologii był częściowo finansowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego Japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji dotyczącego rozszerzenia zasobów widma radiowego (ang. The research and development project for expansion of radio spectrum resources).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)