Superprocesor obliczeń od Nvidii
Koncern Nvidia wprowadza swoje najnowsze rozwiązanie - dedykowaną kartę obliczeń przeznaczoną dla rynku HPC ( high performance computing ). Układ nosi nazwę Tesla C870, zawiera 128 procesorów równoległych, a osiągana przez niego moc obliczeniowa dochodzi do 518 gigaflopów.
Opisywany GPU można zainstalować zarówno w pojedynczym komputerze, jak i w stacji roboczej. Pod nazwą Tesla kryje się bowiem rodzina rozwiązań do wydajnego przetwarzania danych. Oprócz wspomnianego układu Nvidia zaprezentowała również stację roboczą typu "deskside" - D870, korzystającą z dwóch procesorów Tesla, a podłączaną do komputera przez adapter PCi-Express oraz serwer obliczeń S870, zawierający do ośmiu GPU Tesla.
Procesor posiada 1,5 GB pamięci wideo GDDR3 ( interfejs pamięci: 384-bit, przepustowość: 76,8 GB/s ). Pobór mocy układu wynosi 170W.
Nvidia ma nadzieję, iż urządzenia wchodzące w skład serii Tesla znajdą zastosowanie w nauce i inżynierii, gdzie posłużą jako platformy symulacji m.in. analiz struktur molekularnych, diagnostyki medycznej ( np. przetwarzania obrazów rezonansu magnetycznego - http://www.beckman.uiuc.edu/research/biointel/bst.html ) czy analiz geofizycznych i sejsmicznych - http://www.headwave.com.
Aby tak się stało w istocie, układy Tesla muszą radzić sobie z obliczeniami liczb zmiennoprzecinkowych o podwójnej precyzji ( liczby takie zapewniają większą dokładność wyników ). Ze specyfikacji karty umieszczonej na stronie Nvidii - http://www.nvidia.com/object/tesla_gpu_processor.html wynika bowiem, iż Tesla C870 oferuje jedynie pojedynczą precyzję zapisu liczb dziesiętnych ( zgodnie ze standardem IEEE 754 odnoszącym się do operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych - więcej informacji na ten temat można znaleźć pod tym adresem - http://www.i-lo.tarnow.pl/edu/inf/alg/num/pages/022.php ).
_ "Jeśli chodzi o zaawansowane obliczenia inżynieryjne i precyzję zapisu liczb zmiennoprzecinkowych - przykłady oraz wypowiedzi osób z branży, które można znaleźć m.in. na portalu PR NVIDIA, świadczą o czymś innym. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą podważać zasadność wykorzystania GPU w tego typu zastosowaniach. Jednak patrząc obiektywnie i z szerszej perspektywy jest to z pewnością znaczny przełom. Wykorzystanie GPU do czegoś więcej niż tylko do generowania grafiki w grach, to z pewnością duży plus. I tego, według mnie, nie ma co podważać" _ - przekonuje Marcin Łokaj z Tabasco, reprezentującej Nvidię agencji PR.
Być może wkrótce producent wprowadzi nową generację Tesli. Tymczasem sprzedaż opisywanych rozwiązań rozpocznie się w sierpniu 2007 r. Ich ceny nie są jeszcze znane.