Supernowa odkryta przez komputer. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Supernowa odkryta przez komputer. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Supernowa SN2023tyk
Supernowa SN2023tyk
Źródło zdjęć: © Legacy Surveys | D. Lang (Perimeter Institute)
Wojciech Kulik
17.10.2023 10:59, aktualizacja: 17.01.2024 18:02

Sztuczna inteligencja zidentyfikowała i sklasyfikowała swoją pierwszą supernową. Może w tym zadaniu zastąpić człowieka i wcale nie jest to taka zła wiadomość.

To kolejne pole, na którym sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka. A zarazem szansa na przyspieszenie procesu analizy i klasyfikacji supernowych. Nowy, w pełni zautomatyzowany algorytm po raz pierwszy wykrył, zidentyfikował i sklasyfikował supernową. Dokonał tego program BTSbot (co jest skrótem od Bright Transient Survey bot). Po dokonaniu obserwacji i identyfikacji, nawiązał komunikację z innym teleskopem, co pozwoliło ostatecznie potwierdzić odkrycie supernowej.

Pierwsza supernowa wykryta przez SI

Naukowcy zwracają uwagę na pozytywny aspekt tej sprawy. Dzięki temu, że ludzie nie będą musieli szukać supernowych, będą mogli przeznaczyć więcej czasu na analizę obserwacji i opracowywanie wiarygodnych hipotez, które pozwolą wyjaśnić pochodzenie kosmicznych eksplozji, jak podaje serwis Space.com.

Supernowe powstają najczęściej wtedy, gdy umierające gwiazdy wyczerpują paliwo do syntezy jądrowej. Wewnętrzny napór grawitacji staje się niemożliwy do powstrzymania, w efekcie czego jądra gwiazd zapadają się, a zewnętrzne warstwy wybuchają. Są też supernowe, będące wynikiem eksplozji po tym, jak białe karły w układzie podwójnym usuwają materię ze swoich gwiazd towarzyszących, a ponowne zapalenie białych karłów prowadzi do ich wybuchu i całkowitego zniszczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wymierne korzyści z wykorzystania technologii

Wróćmy do korzyści płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji. O jak dużej oszczędności czasu jest mowa? Zespół odpowiedzialny za rozwój BTSbota podaje, że w ciągu ostatnich sześciu lat astronomowie poświęcili 2,2 tys. godzin na samej tylko wizualnej kontroli nieba i klasyfikacji kandydatów na supernowe.

Aby przetestować program BTSbot naukowcy zlecili mu "polowanie" na niedawno odkrytą supernową SN2023tyk, która znajduje się ok. 760 mln lat świetlnych od Ziemi. Obserwacja, identyfikacja i klasyfikacja – to wszystko zajęło sztucznej inteligencji zaledwie kilka dni.

– Symulowana wydajność była doskonała, ale nie do końca wiadomo, jak przełoży się to na rzeczywistość. Obserwacje i automatyczna klasyfikacja przyniosły ogromną falę ulgi – skomentował Nabeel Rehemtulla. – Jeśli wszystko jest włączone i działa prawidłowo, nie musimy robić nic: wieczorem kładziemy się spać, a rano widzimy, że BTSbot niezachwianie wykonuje swoją pracę.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)