Superksiężyc - jak go fotografować?

Już 14 listopada znów, po raz pierwszy od 68 lat, będziemy mogli oglądać Superksiężyc. Będzie to wyjątkowa pełnia, bo w XXI wieku jeszcze tak blisko Ziemi nasz satelita się nie znajdował. Nasz satelita będzie wówczas wyglądać z Ziemi na 14 proc. większy, niż podczas zwykłej pełni i aż o 30 proc. jaśniejszy. Po raz kolejny Superksiężyc będziemy mogli zobaczyć dopiero za 18 lat.

Superksiężyc - jak go fotografować?
Źródło zdjęć: © flickr.com
Joanna Sosnowska

12.11.2016 | aktual.: 13.11.2016 09:57

W poniedziałek 14 listopada na niebie znów będziemy mogli oglądać Superksiężyc. Tak blisko Ziemi nasz satelita nie znajdował się od 1948 roku, a kolejna okazja żeby oglądać ogromy Srebrny Glob będzie dopiero w 2034 roku.

Najbliżej Ziemi Księżyc będzie znajdować się o godzinie 12.22. Jest to tzw. perygeum co oznacza, że satelita znajdzie się w odlegości 356,5 tys. km od Ziemi.

Księżyc wydaje się łatwym do fotografowania obiektem. W przeciwieństwie do Perseid, czyli "spadających gwiazd" nie mknie szybko po niebie. Ale wbrew pozorom, wcale nie tak łatwo uchwycić go na zdjęciu.

Dzieje się tak dlatego, że Księżyc jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Jeśli spróbujemy zrobić mu zdjęcie np. smartfonem wyjdzie nam jasna, ale rozmazana plama. Jak więc robić zjęcia Superksiężyca?

- poczekaj na wschód

Wschód Księżyca, rzecz jasna. Wówczas pierwszy plan jest jeszcze dość dobrze oświetlony przez ostatnie promienie Słońca, a Księżyc nie odcina się jeszcze tak ostro od ciemnego nieba. 14 listopada słonce zachodzi o 15:54, księżyc wschodzi o 16:24. Najlepszą porą na fotografowanie będzie zatem Czas między 16:30 a 17:30.

- smartfon czy aparat

Dużo lepsze zdjęcie wyjdzie nam z użyciem aparatu. I to najlepiej wyposażonego w obiektyw z długą ogniskową.

- a jeśli jednak smartfon?

W przypadku fotografowania nieba, a zwłaszcza takiego z Superksiężycem, matryca aparatu smartfonowego może okazać się niewystarczająca. Jeśli jednak tylko takim urządzeniem dysponujecie, to najlepiej robić zdjęcia zaraz po wschodzie Księżyca z ustawionym trybem nocnym. Jednak nie sposób zagwarantować dobrych efektów.

- statyw

Skoro lepiej jest tu skorzystać z aparatu, to przyda się i statyw. Dzięki temu będziecie mogli zrobić nie tylko zdjęcia, ale też timelapse, czyli film poklatkowy, jak Superksiężyc przemierza nocne niebo.

Udanego fotografowania!

Źródło artykułu:WP Tech
zdjęciapolskaksiężyc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)