Perseidy 2016 - wielkimi krokami zbliża się noc "spadających gwiazd". Gdzie i jak je oglądać?
Już w połowie sierpnia wystąpi piękne i powtarzające się co roku zjawisko - Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Warto przygotować się do tego wydarzenia. Astronomowie uważają, że w tym roku może być wyjątkowo spektakularne.
Zacznijmy od tego, czym "spadające gwiazdy" tak naprawdę są. Co to są Perseidy
- _ Perseidy powszechnie nazywane są spadającymi gwiazdami, choć z gwiazdami mają niewiele wspólnego _ - tłumaczy Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, popularyzator astronomii. - _ Tak naprawdę to meteory, drobinki materii wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez kometę Swift-Tuttle. Każdego roku Ziemia przecina tor tej komety, a meteory, wpadając w atmosferę, spalają się i w rezultacie widzimy szybki błysk. _
Perseidy powinny być widoczne już od połowy lipca do końca sierpnia, ale jak każde zjawisko, także to ma swoje apogeum. W tym roku przypada ono na 12 sierpnia.
_ - Średnio każdego roku widzimy około 100 zjawisk na godzinę, ale w tym roku astronomowie spodziewają się, że może być ich więcej, nawet 150 albo 200 na godzinę _ - mówi Wójcicki.
Kiedy oglądać Perseidy
W tym roku okazje, żeby oglądać rój Perseidów będą dwie - w nocy z 11 na 12 sierpnia i 12 sierpnia wieczorem.
- _ Największe natężenie będzie w nocy z 11 na 12 sierpnia około godziny drugiej. Wtedy radiant, czyli punkt na niebie, w którym przecinają się drogi meteorów w gwiazdozbiorze Perseusza będzie znajdował się nad Kasjopeą. To wtedy może pojawić się najwięcej zjawisk na godzinę _ - mówi Wójcicki.
Drugi wspomniany dobry moment na obserwacje nastąpi 1. sierpnia od godziny 17 polskiego czasu.
Jak oglądać Perseidy
Można oglądać je w mieście, choć oczywiście będzie tam widoczność słabsza niż poza nim. Najlepszymi miejscami do obserwacji są więc tereny oddalone od dużych aglomeracji. Aby najlepiej zobaczyć zjawisko, należy unikać lamp, neonów i innych źródeł światła. Do obserwacji nie są potrzebne żadne narzędzia - teleskop i lornetkę spokojnie można zostawić w domu. Karol Wójcicki stwierdził, że po prostu należy się wygodnie usadowić i patrzeć na wschód.
A jeśli jesteście mieszkańcami Warszawy, to możecie rozważyć oglądanie Perseidów w Centrum Nauki Kopernik.Dlaczego? - _ Zgaszona zostanie wówczas iluminacja CNK, PGE wyłączy podświetlenie stadionu Narodowego, wyłączone będzie oświetlenie mostów oraz skweru Kahla - tłumaczy Wójcicki. - Metro warszawskie wyłączy część lamp na stacji CNK, a na Wisłostradzie zgaszona będzie iluminacja wyjść _.
Innymi słowy - teren wokół CNK będzie zaciemniony, więc światła miasta nie powinny przeszkadzać w obserwacjach.
_ Joanna Sosnowska _