Super Hi-Vision, czyli 16 x HDTV

Super Hi‑Vision, czyli 16 x HDTV

Super Hi-Vision, czyli 16 x HDTV
29.05.2007 14:30, aktualizacja: 29.05.2007 14:40

Naukowcy z laboratorium japońskiej stacji NHK ( Nippon Hoso Kyokai ) zorganizowali pokaz nowego systemu telewizyjnego - Super Hi-Vision. Umożliwia on uzyskanie obrazu charakteryzującego się 16-krotnym zwiększeniem ilości szczegółów w porównaniu do obecnego standardu HDTV.

W Polsce telewizja HD dopiero się rozwija, natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni myśli się już o jej następcy. Mowa tu o systemie Super Hi-Vision, który oferuje bardzo wysoką rozdzielczość sięgającą 7680 na 4320 punktów, umożliwiającą przekazywanie obrazu posiadającego 16-ktrotnie więcej szczegółów od standardu HDTV.

Japońscy inżynierowie z NHK ( Nippon Hoso Kyokai ) przedstawili właśnie działanie nowej technologii. Wykorzystali w tym celu prototypową kamerę SHV, korzystającą z najnowszego sensora umożliwiającego rejestrowanie obrazu w tak dużej rozdzielczości. Co prawda jest on monochromatyczny, lecz naukowcy zapewniają, że przejście do "koloru" nie powinno sprawić większych trudności.

Problemy natomiast pojawiają się przy transmisji sygnału, którego bitrate wynosi aż 24 Gb/s ( w przypadku HDTV - 1,5 GB/s ). Przy użyciu 16 urządzeń kodujących ( dekoder MPEG-4 AVC/H.264 ) udało się go skompresować do poziomu 128 Mb/s. Warto jednak zauważyć, że naukowcy będą sobie również musieli poradzić z wielkością wspomnianej jednostki kodującej ( która w tej chwili ma gabaryty szafy ) - podobnego urządzenia trzeba użyć również u odbiorcy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)