Sukces Odyseusza. Amerykanie "wrócili" na Księżyc

Sukces Odyseusza. Amerykanie "wrócili" na Księżyc

Odyseusz wylądował na Księżycu
Odyseusz wylądował na Księżycu
Źródło zdjęć: © Intuitive Machines
oprac. KMO
23.02.2024 09:04, aktualizacja: 23.02.2024 09:22

Amerykańska prywatna firma, Intuitive Machines, poinformowała o udanym lądowaniu swojej sondy, Odyseusza, na Księżycu. Wydarzenie to miało miejsce w czwartek, a sonda już teraz przekazuje sygnały na Ziemię.

"Bez cienia wątpliwości możemy potwierdzić, że nasz sprzęt jest obecnie na powierzchni Księżyca i przekazuje sygnały na Ziemię", oznajmił menadżer Intuitive Machines z siedziby w Houston.

Odyseusz wylądował na Księżycu

Sukces Intuitive Machines oznacza, że jest to pierwsza prywatna firma, której udało się umieścić statek kosmiczny na powierzchni Księżyca. To historyczne osiągnięcie stanowi przełom w dziedzinie prywatnej eksploracji kosmicznej.

Jest to również ważny dzień dla NASA oraz dla całej amerykańskiej społeczności związanej z lotnictwem i kosmonautyką. Jak podkreśliło BBC, od ponad pół wieku nie przeprowadzono udanej misji na Księżyc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Intuitive Machines, sonda Odyseusz nawiązała pierwsze, choć początkowo dość słabe, połączenie z Księżycem o godzinie 0:23 CET (czasu środkowo europejskiego). Po około dziesięciu minutach sygnał uległ znacznemu wzmocnieniu.

Warto przypomnieć, że po raz ostatni amerykański pojazd kosmiczny lądował na Księżycu w grudniu 1972 r. Wówczas na Srebrny Glob Amerykanie wysłali lądownik NASA Apollo 17. Była to ostatnia misja w ramach programu Apollo i jednocześnie szósta załogowa misja na Księżyc.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)