Sukces naukowców. Zapisali GIF na DNA
DNA kojarzy nam się z podwójną helisą, genami recesywnymi i dominującymi czy stwierdzeniem, że złośliwy charakter mamy po dziadku. Można jednak wykorzystać je do innych celów – na przykład po to, by stworzyć animację.
W ten sposób zespół biologów z Harvard Medical School stworzył GIF-y. Dokładnie, krótkie animacje na bazie kwasu deoksyrybonukleinowego są możliwe do zrealizowania. Wykorzystano do tego CRISPR – system obronny komórek, który polega na przechowywaniu w genomie obcego DNA. Bakteria przechwytują fragmenty nowego genu i umieszczają go coraz wyżej od starego. Dzięki temu można zobaczyć dokładną sekwencję nakładania.
To, co niewidoczne dla gołego oka
Jaki był cel tego eksperymentu? Cytowany przez Gizmodo Seth Shipman, który uczestniczył w badaniach, tłumaczy, że chodziło o stworzeniu molekularnych rejestratorów. Ich celem byłoby nagrywanie funkcji komórki i jej otoczenia bez uczestnictwa obserwującego, którego interwencja mogłaby uszkodzić zbierane dane.
Badacze wykorzystali obraz galopującego konia. Zapisali go nukleotydach A,T,C i G bakterii e.coli. Genom był później przekazywany kolejnym pokoleniom bakterii. Okazało się, że mogły one odtworzyć animację z dokładnością do 90 proc. Wynik eksperymentu można zobaczyć na poniższym, nomen omen, GIF-ie.
Zdaniem Shipmana, DNA jest doskonałym środkiem do przechowywania danych. Może także służyć do rozpoznawania szkodliwych zanieczyszczeń oraz przechowywać ich materiał do genetyczny w celu dalszych badań.