Sukces naukowców. Zapisali GIF na DNA

Sukces naukowców. Zapisali GIF na DNA
Źródło zdjęć: © WP.PL
Grzegorz Burtan

15.07.2017 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

DNA kojarzy nam się z podwójną helisą, genami recesywnymi i dominującymi czy stwierdzeniem, że złośliwy charakter mamy po dziadku. Można jednak wykorzystać je do innych celów – na przykład po to, by stworzyć animację.

W ten sposób zespół biologów z Harvard Medical School stworzył GIF-y. Dokładnie, krótkie animacje na bazie kwasu deoksyrybonukleinowego są możliwe do zrealizowania. Wykorzystano do tego CRISPR – system obronny komórek, który polega na przechowywaniu w genomie obcego DNA. Bakteria przechwytują fragmenty nowego genu i umieszczają go coraz wyżej od starego. Dzięki temu można zobaczyć dokładną sekwencję nakładania.

Jaki był cel tego eksperymentu? Cytowany przez Gizmodo Seth Shipman, który uczestniczył w badaniach, tłumaczy, że chodziło o stworzeniu molekularnych rejestratorów. Ich celem byłoby nagrywanie funkcji komórki i jej otoczenia bez uczestnictwa obserwującego, którego interwencja mogłaby uszkodzić zbierane dane.

Badacze wykorzystali obraz galopującego konia. Zapisali go nukleotydach A,T,C i G bakterii e.coli. Genom był później przekazywany kolejnym pokoleniom bakterii. Okazało się, że mogły one odtworzyć animację z dokładnością do 90 proc. Wynik eksperymentu można zobaczyć na poniższym, nomen omen, GIF-ie.

Zdaniem Shipmana, DNA jest doskonałym środkiem do przechowywania danych. Może także służyć do rozpoznawania szkodliwych zanieczyszczeń oraz przechowywać ich materiał do genetyczny w celu dalszych badań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także