Styczeń 2020 roku był najgorętszym w historii obserwacji. Od 141 lat nie było tak ciepło
Jak podaje amerykańska agencja NOAA, tegoroczny styczeń był najgorętszym miesiącem w historii obserwacji, czyli od 141 lat. Temperatura na Ziemi bije kolejny rekord. Naukowcy już teraz przewidują, że 2020 będzie kolejnym najgorętszym rokiem w historii.
14.02.2020 09:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z NOAA National Center For Environmental Information co miesiąc publikują szczegółowe dane dotyczące zmian klimatycznych na świecie. Raport za styczeń 2020 przedstawia rekordowo wysokie temperatury między innymi na terenie Białorusi, Rosji, Chin, Południowego Atlantyku, Chin, Japonii a także pochłoniętej pożarami Australii.
Styczeń 2020 najgorętszym w historii obserwacji
Ale na całym świecie styczeń 2020 był generalnie wyjątkowo ciepły. To przełożyło się na średnią temperaturę o 1,14 stopnia Celsjusza wyższą od całej średniej XX wieku. Poprzedni rekord pochodzi z 2016 roku. Jednak wtedy styczniowe temperatury przekroczyły średnią o zaledwie 0,02 Celsjusza.
W tym roku po raz 44 z rzędu styczeń przekracza średnią temperaturę wieku. Tegoroczne ciepłe temperatury nie obeszły się bez echa. Naukowcy obserwujący arktyczny lód morski nie mają dobrych informacji. W ubiegłym roku pokrycie wynosiło 13 milionów km kwadratowych, czyli 5,3 proc. poniżej średniej.
Na Antarktydzie pada rekord temperatury, a góra lodowa odrywa się od Pine Island
Tymczasem na Antarktydzie pada kolejny rekord temperatury. Na wyspie Seymour, czyli jednej z najbardziej wysuniętych na północ części tego regionu świata, słupki na termometrach pokazały 20,75 stopni Celsjusza. W tym samym momencie satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej zaobserwował oderwanie się ogromnej połaci lodu od Antarktydy.
Góra lodowa o powierzchni 300 kilometrów kwadratowych oderwała się od lodowca Pine Island. Jednym z kluczowych czynników, które do tego doprowadziły, była oczywiście wysoka średnia temperatura w regionie.