Trwa ładowanie...
d3m3qit

Stworzyli samolot, który startuje jak helikopter. Pierwszy taki projekt w Polsce

Hybryda samolotu i drona jest dziełem wrocławskiego startupu BZB UAS. Warty blisko 2 mln zł model nie będzie jednak przewoził ludzi. Jego zadanie jest inne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za ekoSky odpowiada wrocławska firma BZB UAS
Za ekoSky odpowiada wrocławska firma BZB UAS (Materiały prasowe)
d3m3qit

Wrocławski ekoSky to system powietrzny typu VTOL - pionowego startu i lądowania. Żeby wznieść się w powietrze, ekoSky potrzebuje jedynie pięciu metrów. Leci na wysokość 30 metrów, a może wykonywać swoje misje przez trzy godziny.

Samolot-dron ma obserwować lasy i pola dzięki zainstalowanej kamerce multispektralnej. W trakcie testów badano stan drzew, warzyw oraz zbóż w województwach dolnośląskim i opolskim.

d3m3qit

Zobacz też: Oto król Lotniska Chopina. Zwiedziliśmy giganta, który wozi łososia do Chin

- W rezultacie poprzez ekoSKY możliwe stało się określenie stan rozwoju roślin i zastosowanie w rolnictwie zmiennego nawożenia. Do map stworzonych przez system przypisywana jest geopozycja – a ta wgrana w postaci mapy do ciągnika rolniczego wskazuje miejsca braków nawozu i umożliwia odpowiednie dawkowanie potrzebnych mikro- i makroelementów – opisuje Kacper Budnik.

Czytaj też: Dron dla każdego. Zabawa dla dzieci i dorosłych

d3m3qit

Wrocławski startup przekonuje, że ich produkt jest innowacyjny i ma szansę na komercjalizację. Jak czytamy na stronie wroclaw.pl, zainteresowani projektem są przedstawiciele PGNiG. Ta spółka skarbu państwa wybrała ekoSky w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland i monitoruje postępy startupu. Wsparcie firmy deklarowali także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Stworzenie ekoSKY trwało 16 miesięcy. Najwięcej czasu pochłonęły badania, próby i testowanie pomysłu, bo sama produkcja to raptem kilka tygodni. Wartość zrealizowanego projektu to blisko 2 mln zł.

Czytaj też: NASA: Miniaturowe drony Dragonfly polecą na Tytana w poszukiwaniu życia

d3m3qit

Podziel się opinią

Share

d3m3qit

d3m3qit
Więcej tematów