Stworzyli samolot, który startuje jak helikopter. Pierwszy taki projekt w Polsce
Hybryda samolotu i drona jest dziełem wrocławskiego startupu BZB UAS. Warty blisko 2 mln zł model nie będzie jednak przewoził ludzi. Jego zadanie jest inne.
Wrocławski ekoSky to system powietrzny typu VTOL - pionowego startu i lądowania. Żeby wznieść się w powietrze, ekoSky potrzebuje jedynie pięciu metrów. Leci na wysokość 30 metrów, a może wykonywać swoje misje przez trzy godziny.
Samolot-dron ma obserwować lasy i pola dzięki zainstalowanej kamerce multispektralnej. W trakcie testów badano stan drzew, warzyw oraz zbóż w województwach dolnośląskim i opolskim.
Zobacz też: Oto król Lotniska Chopina. Zwiedziliśmy giganta, który wozi łososia do Chin
- W rezultacie poprzez ekoSKY możliwe stało się określenie stan rozwoju roślin i zastosowanie w rolnictwie zmiennego nawożenia. Do map stworzonych przez system przypisywana jest geopozycja – a ta wgrana w postaci mapy do ciągnika rolniczego wskazuje miejsca braków nawozu i umożliwia odpowiednie dawkowanie potrzebnych mikro- i makroelementów – opisuje Kacper Budnik.
Wrocławski startup przekonuje, że ich produkt jest innowacyjny i ma szansę na komercjalizację. Jak czytamy na stronie wroclaw.pl, zainteresowani projektem są przedstawiciele PGNiG. Ta spółka skarbu państwa wybrała ekoSky w ramach programu MIT Enterprise Forum Poland i monitoruje postępy startupu. Wsparcie firmy deklarowali także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Stworzenie ekoSKY trwało 16 miesięcy. Najwięcej czasu pochłonęły badania, próby i testowanie pomysłu, bo sama produkcja to raptem kilka tygodni. Wartość zrealizowanego projektu to blisko 2 mln zł.