Stworzono robota kontrolowanego przez żywe komórki mózgu
Robot - hybryda, w którym do sterowania
wykorzystano żywe komórki mózgowe szczura, może być narzędziem do
badań nad pamięcią - uważają naukowcy z brytyjskiego University of
Reading, którzy stworzyli niezwykłą maszynę.
Robot porusza się na kołach i wykorzystuje sonar do wykrywania stojących na jego drodze przeszkód. Zamiast procesora, analizującego dane, ma jednak żywy mózg. 30. tys. neuronów szczura steruje jego ruchem. Komórki "uczą się" jak rozpoznawać przeszkody i jak na nie reagować. Obserwując ten proces naukowcy liczą, że poznają mechanizmy zapamiętywania, funkcjonujące w mózgach żywych istot.
Próbka komórek została pobrana z kory mózgowej szczura i sztucznie pozbawiona połączeń między sobą. Następnie komórki zostały umieszczone w specjalnym pojemniku, w którym utrzymywane są warunki niezbędne do utrzymania tkanki przy życiu. Podłączone do pojemnika elektrody przekazują sygnały z sonaru do neuronów i z powrotem. Dzięki nim mózg szczura uczy się kontrolować maszynę.
Kiedy już ten proces się zakończy, naukowcy zamierzają sztucznie uszkodzić wytworzone połączenia nerwowe w podobny sposób, jak dzieje się to w przypadku chorób Alzheimera i Parkinsona. Ma to pomóc w badaniach nad tymi chorobami i w przyszłości znaleźć sposób leczenia cierpiących na nie osób.
"Jednym z podstawowych pytań, przed którymi stają współcześni neurologowie, brzmi: jak aktywność pojedynczych neuronów łączy się w złożone zachowania całych organizmów. Ten eksperyment pomoże nam zaobserwować kontrolę mózgu nad zachowaniem przy jednoczesnym wglądzie w to co dzieje się z pojedynczymi komórkami" - tłumaczy jeden z naukowców biorących udział w badaniach, dr Ben Whalley. (PAP)