Stuxnet: USA i Izrael stworzyły wirusa i straciły nad nim kontrolę

Pierwotnym celem wirusa miało być utrudnienie prac Iranowi w programie nuklearnym, uniknięcie ataku Izraela na Iran oraz włamanie się do irańskiej elektrowni atomowej. Jednak coś poszło nie tak. "New York Times" twierdzi, że celem był Iran. Program zainicjowała administracja Busha, a Obama kazał nasilić ataki.

Stuxnet: USA i Izrael stworzyły wirusa i straciły nad nim kontrolę
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Owe sensacje podaje artykuł "New York Times". Wg dziennika za stworzeniem wirusa Stuxnet stoi rząd USA oraz Izraela. Historia wirusa jest jednak dłuższa i zaczyna się kilka lat wcześniej, kiedy USA zarekwirowało infrastrukturę elektrowni atomowej w Libii w 200. roku. Wszystko po to, aby odbudować tą, która bazuje na tych samych komponentach i znajduje się w Natanz w Iranie. W ten sposób specjaliści poznali słabe punkty elektrowni i mogli stworzyć wirusa, który zakłóci jej pracę. Chodziło o wyłączenie wirówek, których używa się do wzbogacania uranu.

Robak powstał przy współpracy NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego) oraz izraelskiej jednostki 820. - to agencja wywiadu wojskowego odpowiedzialna za rozpoznanie łączności i łamanie szyfrów. Problem w tym że Stuxnet w pewnym momencie zaczął rozprzestrzeniać się poza elektrownię Natanz i zaraził ok. 100 000 komputerów na świecie - najwięcej w Iranie. Jak twierdzi Symantec wirus poszukuje dwóch typów sterowników PLC firmy Siemens i zmienia parametry ich pracy tak, aby je uszkodzić.

Cała operacja odbywała się pod kryptonimem "Olympic Game" i została zapoczątkowana jeszcze przez administrację Busha. Barack Obama postanowił ją nasilić, nawet po wypłynięciu robaka do Internetu. Plan w końcu się udał i kolejne wersje wirusa zatrzymały tysiące wirówek w elektrowni Natanz. Administracja Obamy szacuje, że dzięki atakom udało się powstrzymać irański program nuklearny na ok. 1,5 roku, jednak jak podaje NYT wielu specjalistów jest bardziej sceptycznych i twierdzi, że Iran już dawno zdążył nadrobić stracony czas.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (330)