Sturdzeniowy procesor pobierający 55 watów

Sturdzeniowy procesor pobierający 55 watów

Sturdzeniowy procesor pobierający 55 watów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
27.10.2009 15:14, aktualizacja: 27.10.2009 16:47

Tilera to amerykańska firma specjalizująca się w wielordzeniowych procesorach przeznaczonych dla systemów osadzonych (typu embedded). Jej współzałożyciel i zarazem dyrektor technologiczny Anant Agarwa udzielał się pod koniec lat 80. w pracach nad układem MIPS-XPDF, a później trafił do MIT-u, gdzie zajmował się procesorami SPARC. Teraz Tilera opracowała nowy układ o nazwie TILE-Gx, który na jednym układzie mieści do 100 rdzeni procesorowych typu VLIW.

Dzięki wydajnym jednostkom obliczeniowym i 40-nanometrowemu procesowi produkcyjnemu 100-rdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,5 GHz powinien zadowalać się poborem mocy na poziomie 5. watów przy "typowych zastosowaniach"; najbardziej oszczędny wariant: 1-gigahercowa wersja z 16 rdzeniami potrzebuje zaledwie 10 watów.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Wszystkie wielordzeniowce TILE-Gx zawierają także kontroler pamięci DDR3 oraz interfejs sieciowy i PCI Express; najdroższa wersja ma cztery kanały DDR3 o częstotliwości taktowania 1,06. GHz (DDR3-2133, z ECC), jeden port PCI-E x4 i dwa PCI-E x8, a także dwa porty Ethernet o przepustowości 40 Gb/s lub 32 porty o przepustowości 1 Gb/s.

Jak podkreśla producent, teoretycznie każdy rdzeń z TILE-Gx może –. w odróżnieniu od innych współczesnych procesorów z dużą liczbą rdzeni (np. układów graficznych) – obsłużyć pełnowartościowy system operacyjny; środowisko programistyczne Tilery bazuje na Linuksie (kernel 2.6). Każdy rdzeń ma także 256 KB pamięci podręcznej L1 i L2.

  1. rdzeni powinno zapewnić wystarczającą wydajność do przeprowadzenia testów Snort na połączeniach 80 Gb/s lub do zakodowania kilkudziesięciu strumieni H.264. Dzięki rozkazom SIMD każdy rdzeń przetwarza cztery operacje typu MAC (Multiply Accumulate) w jednym cyklu zegarowym – w modelu TILE-Gx100 oznacza to zatem do 600 miliardów operacji typu MAC na sekundę. Z kolei Multistream iMesh Crypto Accelerator (MiCA) jest w stanie zaszyfrować w czasie rzeczywistym strumień danych o przepustowości 40 Gb/s i skompresować dwa strumienie o przepustowości 20 Gb/s. Cechą szczególną procesorów Tilery jest sieć iMesh, za pośrednictwem której realizowana jest komunikacja między poszczególnymi rdzeniami. W przypadku najnowszego układu tego producenta wewnętrzna przepustowość powinna osiągać 200 Tb/s.

TILE-Gx ma cechować się dziesięciokrotnie większą wydajnością obliczeniową od przedstawicieli mającej pojawić się na początku 201. roku kolejnej generacji procesorów x86 Intela o nazwie Westmere. Jednak do tego porównania Tilera nie użyła konkretnego produktu – sześciordzeniowy procesor Westmere EP powinien ukazać się także w bardzo oszczędnych odmianach. Ponadto pierwsze układy wzorcowe TILE-Gx100 mają pojawić się dopiero w czwartym kwartale 2010 roku, a mniejsze warianty jeszcze później. Wówczas Intel być może dostarczy już procesory z generacji Sandy Bridge z rozszerzeniem zestawu instrukcji AVX. W porównaniu z procesorami specjalnymi lub z działającymi jako GPGPU układów graficznych procesory x86/x64 ogólnego przeznaczenia rzeczywiście często wypadają słabiej podczas obsługiwania specjalnego kodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)