Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich

Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich

Źródło zdjęć: © Legendary Rover / Facebook
05.06.2016 11:23, aktualizacja: 05.06.2016 11:34

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi
wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów z całego świata. Studenckie konstrukcje rywalizowały na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. W gronie 2. zespołów z całego świata znalazło się siedem drużyn z Polski.

Pierwsze miejsce w zawodach - tak samo jak w 201. roku - zajął zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Studenci, pokonując pięć konkursowych konkurencji, uzyskali łącznie ponad 450 punktów.

Drużyna Politechniki Rzeszowskiej, która wzięła udział w zawodach, liczy osiem osób. Trzon zespołu stanowią studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Dziekan wydziału, prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, po sukcesie rzeszowskich studentów zażartował, że te zawody stają się powoli polską specjalnością. - To nie jest przypadek, jeżeli to się dzieje drugi raz z rzędu, a konkurencja nie słabnie, wręcz przeciwnie - mówił.

Na drugim miejscu - z 36. zdobytymi punktami - znalazła się drużyna WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University. Trzecie miejsce na podium zajął kolejny polski zespół: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, który wywalczył ponad 340 punktów.

Wśród czternastu najlepszych drużyn konkursu, które rywalizowały w finale Ares, znalazły się jeszcze trzy polskie drużyny. Na piątym miejscu znalazł się zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, na siódmym #next team z Politechniki Białostockiej, na dziesiątym PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

W tegorocznych zawodach University Rover Challenge zespoły - po raz pierwszy w historii zawodów - przypisano do udziału w jednym z dwóch finałów. W finale Ares znalazły się zespoły, które zdobyły najwięcej punktów we wcześniejszym półfinale. W drugim finale Phobos mierzyły się drużyny, które w półfinale uzyskały gorszy wynik i wywalczyły miejsca w drugiej połowie konkursowej tabeli.

W finale Phobos najlepszy okazał się amerykański zespół Mars Rover Design Team z Missouri University of Science & Technology. Drugie miejsce zajęła drużyna Rovata z Chungnam National University, mieszczącego się w Korei Południowej. Trzecie miejsce wywalczył polski zespół: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Na czternastym miejscu uplasowała się drużyna SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 200. roku. Pierwszy sukces osiągnęli w 2011 roku. Wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 201. roku w zawodach po raz pierwszy zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął wówczas zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

Sukcesy polskich studentów w budowaniu łazików marsjańskich przyczyniły się m.in. do przyznania Polsce prawa organizacji zawodów European Rover Challenge - europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge. W 201. roku odbędą się one między 10 a 13 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, w województwie podkarpackim.