Trwa ładowanie...
d1ghx0v

Studenci AGH zaskakują. Wysłali w kosmos… komórki rakowe

Studenci zrzeszeni w kole naukowym AGH Space System postanowili sprawdzić, jak będą zachowywać się komórki nowotworowe w przestrzeni kosmicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wysłano komórki rakowe w kosmos
Wysłano komórki rakowe w kosmos (Getty Images)
d1ghx0v

Inspiracją do realizacji pomysłu był dr Joshua Chou z University of Technology Sydney. Uczony razem ze swoim zespołem badał wpływ mikrograwitacji na komórki rakowe. Efekty były obiecujące. 80 proc. z nich przestało się ze sobą komunikować. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili przeprowadzić podobny eksperyment.

Czytaj też: Polscy studenci wysłali satelitę KRAKsat w kosmos. Pomogła im NASA

Projekt odbył się w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge 2020. Warto dodać, że zespół AGH Space System brał w nim udział czwarty raz i rok temu zajął drugie miejsce w kategorii Best Educational Initiative. Wyróżniony eksperyment badał pszczoły miodne i ich reakcja na warunki kosmiczne.

d1ghx0v

Podczas tegorocznej edycji studenci skupili się na badaniu wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, w szczególności: zdolności do rozmnażania. Do przeprowadzenia eksperymentu niezbędne były autorskie narzędzia. Wśród nich m.in. systemy lokalizacji gondoli, która miała polecieć do stratosfery, zmodyfikowany licznik Geigera czy urządzenia zbierające szczegółowe dane całego lotu.

Lot balonu AGH Space System trwał ok. dwóch godzin. Rozpoczął się na Pustyni Błędowskiej, a zakończył 60 km dalej, w okolicy Dobczyc. Balon osiągnął wysokość ok. 26 km, po czym pękł, a gondola wróciła na ziemię z pomocą spadochronu.
Teraz zespół musi uzbroić się w cierpliwość. Wyniki eksperymentu poznamy za 10 dni.

W przygotowaniach do eksperymenty pomagali również naukowcy z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

d1ghx0v

Podziel się opinią

Share

d1ghx0v

d1ghx0v
Więcej tematów