Studenci AGH zaskakują. Wysłali w kosmos… komórki rakowe

Studenci AGH zaskakują. Wysłali w kosmos… komórki rakowe

Studenci AGH zaskakują. Wysłali w kosmos… komórki rakowe
Źródło zdjęć: © Getty Images
15.07.2020 10:35, aktualizacja: 15.07.2020 11:07

Studenci zrzeszeni w kole naukowym AGH Space System postanowili sprawdzić, jak będą zachowywać się komórki nowotworowe w przestrzeni kosmicznej.

Inspiracją do realizacji pomysłu był dr Joshua Chou z University of Technology Sydney. Uczony razem ze swoim zespołem badał wpływ mikrograwitacji na komórki rakowe. Efekty były obiecujące. 80 proc. z nich przestało się ze sobą komunikować. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili przeprowadzić podobny eksperyment.

Projekt odbył się w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge 2020. Warto dodać, że zespół AGH Space System brał w nim udział czwarty raz i rok temu zajął drugie miejsce w kategorii Best Educational Initiative. Wyróżniony eksperyment badał pszczoły miodne i ich reakcja na warunki kosmiczne.

Podczas tegorocznej edycji studenci skupili się na badaniu wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, w szczególności: zdolności do rozmnażania. Do przeprowadzenia eksperymentu niezbędne były autorskie narzędzia. Wśród nich m.in. systemy lokalizacji gondoli, która miała polecieć do stratosfery, zmodyfikowany licznik Geigera czy urządzenia zbierające szczegółowe dane całego lotu.

Lot balonu AGH Space System trwał ok. dwóch godzin. Rozpoczął się na Pustyni Błędowskiej, a zakończył 60 km dalej, w okolicy Dobczyc. Balon osiągnął wysokość ok. 26 km, po czym pękł, a gondola wróciła na ziemię z pomocą spadochronu.
Teraz zespół musi uzbroić się w cierpliwość. Wyniki eksperymentu poznamy za 10 dni.

W przygotowaniach do eksperymenty pomagali również naukowcy z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)