Strzelnica w każdej polskiej szkole. Bezpieczne szkolenie z systemem WarMagNET

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji, w roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczniowie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa będą uczyć się strzelać. WarMagNET pokazuje, że można to osiągnąć tanio i bezpiecznie.

WarMagNET
WarMagNET
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Przemysław Juraszek

Kierownictwo MEiN zaznacza, że w przypadku szkół, które mają dostęp do strzelnic sportowych, młodzież będzie uczyć się z użyciem broni kulowej lub pneumatycznej, a także replik broni strzeleckiej (ASG). Ostatni przypadek będzie stosowany w przypadku szkół, gdzie szkoły nie będą miały dostępu do strzelnic, co oznacza większość placówek.

Strzelnice nie występują bowiem w każdym mieście oraz np. większość to obiekty z osiami do około 25 m, co jest optymalnym dystansem do treningu np. ze strzelbą czy pistoletem, a nie karabinkami na inny nabój niż sportowy .22LR.

Ponadto zastosowanie ASG, które wyglądem oraz ergonomią użytkową imitują prawdziwą broń jest dobrym kompromisem szczególnie jeśli wykorzysta się je w symulatorze imitującym zachowanie się prawdziwego pocisku. Ministerstwo dopuszcza taką możliwość i takie rozwiązanie system WarMagNET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WarMagNET jest oparty na sztucznej inteligencji i daje niezwykle realistyczne doświadczenia, zupełnie jak w przypadku użycia prawdziwej broni przy 100 proc. bezpieczeństwie szkolonego raz jego otoczenia co jak podkreśla prezes Prostej Giełdy S.A. było najważniejszą kwestią.

Kiedy zaczęliśmy rozwijać WarMagNET, naszym priorytetem było bezpieczeństwo. Mówimy w końcu o systemach symulacji bojowej. Przygotowując wersję dla szkół, korzystaliśmy nie tylko z wiedzy technicznej, ale także z rozsądku i rodzicielskiego doświadczenia

Mirosław Januszewski Prezes Prostej Giełdy S.A.

Ze względu na wykorzystanie odpowiednio zmodernizowanych replik ASG ciężar, wygląd i działanie broni jest maksymalnie zbliżone do prawdziwej. Aktualnie planowane są cztery modele broni, ale wszystko może jeszcze ulec zmianie. Z kolei działanie systemu opiera się na wykorzystaniu zwykłej kamery dziennej oraz smartfona, gdzie zainstalowana jest aplikacja sterująca.

Opcje dostępne w aplikacji obejmują np. możliwość ustawienia kierunku i prędkość wiatru w zakresie 0-55 m/s włącznie z różnymi strefami wietrzności na różnych dystansach, możliwość wybrania kilku rodzajów amunicji, dostosowania wilgotności powietrza w zakresie 40-99 proc., temperatury w zakresie od -35 do +45 *C, czy ciśnienia powietrza na wysokości do 3 km.

System WarMagNET w wersji dla szkół będzie zaprogramowany tak, że jego celność będzie mierzona wyłącznie na przeznaczonej do tego tarczy oraz system umożliwia symulowanie warunków w strzelaniu na dystansie do 2 km.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariasymulatoryszkoła
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)