Strumienie lawy z wulkanu Kilauea widziane z kosmosu. Zdjęcia robią wrażenie

Strumienie lawy z wulkanu Kilauea widziane z kosmosu. Zdjęcia robią wrażenie

Strumienie lawy z wulkanu Kilauea widziane z kosmosu. Zdjęcia robią wrażenie
Źródło zdjęć: © ESA
Arkadiusz Stando
28.05.2018 11:34, aktualizacja: 03.06.2018 14:50

Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej zaobserwował lawę wylewającą się z wulkanu Kilauea. Jest jej już tyle, że można ją zobaczyć z kosmosu. Satelita NASA również udokumentował wyciek lawy.

Europejska Agencja Kosmiczna pokazała zdjęcia zebrane przez satelitę Sentinel 2 B na Twitterze. Przedstawiają szczeliny wokół wulkanu Kilauea, z których wylewają się fontanny lawy, niszcząc wszystko na swojej drodze. Zdjęcia wykonano 23 maja.

Na zdjęciach zebranych przez satelitę NASA, widziana z kosmosu lawa przypomina neony w ciemności. Zdjęcie wykonano tego samego dnia przez satelitę Landsat 8.

Obraz
© NASA Earth Observatory

Patrząc na zdjęcia z kosmosu, może się wydawać, że lawa zajęła niewielką część wyspy. Jednak na Twitterze United States Geological Survey można zobaczyć, jakie straty spowodowała lawa.

Jedną z najbardziej niesamowitych części tego obrazu jest skala, którą zapewnia. Z kosmosu widz może naprawdę poczuć, jak mała część obszaru jest dotknięta przez lawę wypływającą z Kilauea.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej również obserwowała sytuację na wyspie Hawai'i. Jeden z astronautów, Anton Szkaplerow, wykonał zdjęcia, patrząc z okna stacji kosmicznej. Chmury pyłu z wulkanu Kilauea wznoszą się na 3,7 tys. metrów, więc nawet z ISS łatwo było je zobaczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)