Straszą połączeniem od terrorystów. Ale to nie tych telefonów musisz się obawiać

Straszą połączeniem od terrorystów. Ale to nie tych telefonów musisz się obawiać

Straszą połączeniem od terrorystów. Ale to nie tych telefonów musisz się obawiać
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
06.02.2019 13:39

Łańcuszek sprzed lat powrócił i straszy Polaków. Rozsyłana wiadomość brzmi groźnie, bo jej nieznany autor wspomina m.in. o terrorystach z ISIS. Ale to nie takich połączeń trzeba się obawiać.

Jak podaje Niebezpiecznik, wśród wielu osób rozsyłana jest wiadomość o tajemniczym połączeniu, w trakcie którego pada prośba o wciśnięcie “#09” na telefonie. "Jest to nowa sztuczka, której używają terroryści, aby uzyskać dostęp do karty SIM, aby zadzwonić na twój koszt i sprawić, że będziesz wyglądać jak przestępca" - czytamy w łańcuszku, który podają dalej Polacy. Czy jest się czego obawiać?

"Owszem, scam był możliwy, ale raczej nie grozi nam dziś i z pewnością nie na komórkach. Problem dotyczył telefonów stacjonarnych w firmach, w których używano centrali PBX lub PABX. Co więcej, przeprowadzenie ataku było możliwe tylko przy takiej konfiguracji centrali, która objawiała się koniecznością wybrania cyfry 9 przed wykonaniem połączenia na zewnątrz. Przy tych sprzyjających okolicznościach atakujący mógł przekierować rozmowę na drogi numer" - wyjaśnia Niebezpiecznik.

Takich połączeń nie należy się więc obawiać. Za to trzeba zachować czujność widząc nieznane numery. Niedawno na "Dzieje się" otrzymaliśmy zgłoszenie o oszustwie od jednej z czytelniczek:

"Zauważyłam w swoim telefonie nieodebrane połączenie z dziwnego nr telefonu, a dokładnie z kierunkowym +24. Sprawdziłam i okazało się, że jest to lokalizacja Wysp Wniebowstąpienia, czyli okolice Afryki".

Na czym polega oszustwo? Połączenie słono kosztuje. Tym bardziej, że przestępcy często symulują sygnał rozłączenia, a jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, połączenie trwa i jest nieprzerwanie taryfikowane. Można nabić sobie duży rachunek.

Zawsze więc warto policzyć, jak długi jest numer telefonu, na który oddzwaniamy. Polskie składają się z dziewięciu cyfr, z prefiksem - z 11. Więcej cyfr lub brak polskiego kierunkowego (+48) musi być ostrzeżeniem.

Niestety, starych oszustw nie wolno lekceważyć. Choć nie zawsze zagrożenie jest realne, to sprawdzone przekręty sprzed lat lubią powrócić. Niedawno użytkownicy WhatsAppa wciągani byli w łańcuszek, który brzmiał jak wiadomość z czasów Gadu-Gadu. I trudno się dziwić - takie wiadomości bardzo szybko są rozprzestrzeniane, więc niektórzy lubią w ten sposób sobie zażartować z innych. A przy okazji namierzyć osoby, które uwierzą we wszystko. Dzięki temu będą wiedziały, kto może nabrać się na bardziej prawdopodobne i groźniejsze oszustwo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)