Starożytna egipska "gra śmierci" znaleziona przez naukowców

Starożytna egipska "gra śmierci" znaleziona przez naukowców

Starożytna egipska "gra śmierci" znaleziona przez naukowców
Źródło zdjęć: © East News | Ann Ronan Picture Library/Image State/East News
Karolina Modzelewska
12.07.2020 13:19, aktualizacja: 13.07.2020 20:31

Starożytna gra planszowa była wykorzystywana do komunikowania się ze zmarłymi około 3500 lat temu. W "senet" grali wszyscy bez względu na miejsce zajmowane w strukturze społecznej.

Gra pojawiła się około 5000 lat temu i grali w nią dosłownie wszyscy. Jej popularność drastycznie spadła 2500 lat temu. W międzyczasie grający nadali jej bardziej duchowego znaczenia. Naukowcy twierdzą, że trafili na tabliczkę do grania w senet właśnie z tych bardziej mistycznych czasów.

Zasady gry w senet

Zdaniem ekspertów w grę grało dwóch przeciwników. Każdy posiadał pięć pionków, które umieszczano na siatce składającej się z 30 kwadratów w układzie trzy na dziesięć. Kwadraty znajdowały się na planszy wykonanej z drewna, kości słoniowej lub fajansu. Rzut kostki uprawniał gracza do przesuwania pionków. Celem było umieszczenie wszystkich pięciu pionków na linii "mety" w prawym dolnym rogu planszy.

Z biegiem czasu, w dawnych egipskich zapiskach zaczęły pojawiać się wzmianki, że gra obrazuje drogę, jaką dusze muszą pokonać podróżując przez królestwo umarłych.

Gra pełna tajemnic

Tablica senet znajduje się w Rosicrucian Egyptian Museum. Na planszy znajduje się m.in. hieroglificzny symbol wody, który zdaniem archeologów może obrazować jezioro lub rzekę, które dusza napotyka w trakcie podróży przez podziemny świat.

- Być może po raz pierwszy ten aspekt podróży przez zaświaty jest w sposób wizualny przedstawiany na tablicy- zaznaczył Walter Crist, archeolog z Maastricht University, który opisał tablicę na łamach Journal of Egyptian Archaeology.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)