Starlink ponownie nad Polską. To nie będzie zwykły przelot

Starlinki po raz kolejny przetną niebo nad naszymi głowami. Najbliższa okazja do ich podziwiania szykuje się w poniedziałek 2 września. Serwis Nocne Niebo zwraca uwagę, że "to nie będzie przelot jak zawsze". Kosmiczny pociąg Elona Muska przetnie bowiem orbitę kosmicznego żagla NASA, czyli ACS3.

Starlink nad Polską - zdjęcie ilustracyjne
Starlink nad Polską - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

02.09.2024 | aktual.: 02.09.2024 10:03

Starlinki z serii G9-5 będą widoczne nad Polską wieczorem 2 września. Jak informuje Nocne Niebo, przelot kosmicznego pociągu Elona Muska rozpocznie się o godzinie 21:15 i potrwa ok. czterech minut. Starlinków należy wypatrywać po zachodniej stronie nieba, skąd będą poruszały się w kierunku wschodnim. Przy sprzyjających warunkach pogodowych kosmiczny pociąg powinien być dobrze widoczny. Ze względu na specyficzną formację, jaką tworzą, nie sposób pomylić Starlinków z żadnym innym obiektem na nocnym niebie.

Starlinki - przelot inny niż zawsze

Przelot Starlinków w poniedziałek 2 września będzie inny niż zazwyczaj. Nocne Niebo wyjaśnia, że orbita urządzeń, które wkrótce staną się częścią telekomunikacyjnego systemu satelitarnego SpaceX, przetnie się z orbitą kosmicznego żagla ACS3. Ten ostatni obiekt w minionych dniach również był widoczny nad Polską, a jego lokalizacja nie była większym wyzwaniem, ponieważ rozłożony ACS3 ma powierzchnię ok. 80 metrów kwadratowych.

Jak już informowaliśmy, kosmiczny żagiel ACS3 trafił na orbitę okołoziemską pod koniec kwietnia 2024 r., a jego działanie można porównać do działania tradycyjnych, "ziemskich" żaglówek. Funkcjonowanie ACS3 opiera się na żaglach słonecznych, które wykorzystują ciśnienie światła słonecznego do napędzania swojego działania, eliminując w ten sposób potrzebę korzystania z konwencjonalnego paliwa rakietowego. Obserwacje i dane zgromadzone podczas misji ACS3 w przyszłości mogą pomóc w budowaniu wydajnych ekonomicznie napędów do satelitów i innych urządzeń wysyłanych w kosmos.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Starlink - jak obserwować?

Do obserwacji Starlinków oraz kosmicznego żagla ACS3 nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu. Obiekty powinny być dobrze widoczne gołym okiem. Należy jednak pamiętać, że jest to uzależnione od panujących warunków atmosferycznych. Nocne niebo najlepiej podziwiać podczas bezchmurnych nocy, z dala od zanieczyszczenia światłem, które jest szczególnie duże w miastach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)