Starlink nad Polską. Kiedy oglądać "kosmiczny pociąg" na niebie?

Starlink nad Polską. Kiedy oglądać "kosmiczny pociąg" na niebie?

Satelity Starlink
Satelity Starlink
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
25.06.2021 21:40

Satelity Starlink po raz kolejny przelatują nad Polską i można je dostrzec gołym okiem. "Kosmiczny pociąg" Elona Muska będzie widoczny zarówno w piątek (25 czerwca), jak i sobotę i niedzielę (26 i 27 czerwca). Sprawdź, kiedy warto obserwować niebo.

Satelity Starlink krążą wokół Ziemi i w najbliższy weekend będą kilka razy widoczne także na "polskim niebie". Ze względu na specyficzny tor przelotu, Starlinki zdążyły już zyskać miano kosmicznego pociągu. To satelity produkowane przez firmę SpaceX, której założycielem jest Elon Musk.

Starlink to sieć satelit, które dostarczają internet w te zakątki Ziemi, gdzie dotychczas był nieosiągalny. Korzystanie jest możliwe już dziś, ale stosunkowo wysokie ceny da się uzasadnić jedynie w tych miejscach, gdzie na inny rodzaj łączności z internetem rzeczywiście nie można liczyć. W pozostałych przypadkach Starlinki można w praktyce traktować głównie jako ciekawostkę - przynajmniej na tym etapie rozwoju.

Satelity Starlink nad Polską. Sprawdź, kiedy przelatują

Jak wynika z informacji z serwisu findstarlink, satelity Starlink będą widoczne z okolic Warszawy w najbliższym czasie między innymi w najbliższy weekend. Przybliżone godziny przelotu satelit Starlink nad Polską prezentują się następująco:

  • 25 czerwca (piątek) - ok. godz. 22:03 oraz 23:38
  • 26 czerwca (sobota) - ok. godz. 2:43 oraz 22:29
  • 27 czerwca (niedziela) - ok. godz. 0:04, 2:09 oraz 22:54.

Najbliższa okazja do obserwacji przelotu satelit Starlink to zatem piątkowy wieczór. Jak nietrudno się domyślić, by obserwacja była możliwa, niezbędne jest bezchmurne niebo i możliwie ciemna okolica. Światła miast mogą utrudnić dostrzeganie obiektów na niebie - nie tylko satelit. Jak wynika z informacji z przytaczanego serwisu, tym razem widoczność Starlinków z Polski może być średnia.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)