Stało się! Pierwsze województwo już bez telewizji

Na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim w środę rano nastąpiło symboliczne zakończenie nadawania sygnału analogowego telewizji naziemnej w wojewódzkie lubuskim.
Aktu tego dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Stało się! Pierwsze województwo już bez telewizji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Równo o godzinie 4.1. w namiocie "Telewizyjnego Miasteczka Cyfrowego TVP Gorzów" minister trzykrotnym naciśnięciem myszki w specjalnej aplikacji wyłączył analogowe nadawanie kilku kanałów telewizji publicznej i symbolicznie uruchomił przekaz cyfrowy.

Świadkami tego wydarzenia było kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli m.in.: przewodniczący KRRiT Jan Dworak, prezes TVP Juliusz Braun, prezes UKE Magdalena Gaj, wojewoda lubuski Marcin Jabłoński.

"To było otwarcie trzech ważnych bram. Po pierwsze bramy do nowoczesnej i atrakcyjnej telewizji, po drugie bramy do likwidacji wykluczenia cyfrowego, a po trzecie bramy do nowych wyzwań związanych z łączeniem telewizji i internetu" - powiedział Boni.

Minister wyraził nadzieję, że cały proces cyfryzacji naziemnej telewizji także w innych miejscach kraju będzie przebiegał tak sprawnie jak w woj. lubuskim.

Lubuskie jest pierwszym regionem, w którym zakończono analogowe nadawanie naziemnej telewizji. Szef MAC przypomniał, że w drugiej kolejności, 2. listopada, nadajniki analogowe zostaną wyłączone w Gdańsku, Iławie i Poznaniu, a cały proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.

"Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 6. lat i otwieramy epokę cyfrową, która jak długo będzie trwała nie wiemy, ale na pewno pozwoli na rozwój telewizji" - podkreślał Dworak.
Wojewoda lubuski mówił, że liczy, iż po reakcjach, które trafią rano z terenu województwa, sygnał cyfrowy będzie odbierany na terenie całego regionu. Jabłoński podkreślił, że w kampanię informacyjną o cyfryzacji zaangażowanych było wiele instytucji.

"Mam nadzieję, że wspólnie osiągnęliśmy efekt, że zapiszemy też w historii telewizji i to będzie chlubna karta, opisująca jak dobrze ten proces został zainicjowany w naszym regionie" - powiedział PAP wojewoda lubuski.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej. Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów, poprawę ich jakości (możliwe nadawanie w formacie HD) oraz dostęp do wielu usług o charakterze interaktywnym.

Aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
.

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. W celu dostępu do kanałów nadawanych w tej technologii z nadajników naziemnych konieczne jest podłączenia do nich odpowiedniego dekodera. Kupując nowy telewizor należy sprawdzić, czy ma on wymagane parametry techniczne. Nie jest wymagana wymiana anten, gdyż dotychczas używane odbierają sygnał cyfrowy. Klienci kablówek i odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać sygnał bez przeszkód.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)