Stallman ogłasza Dzień Przeciw DRM

Stallman ogłasza Dzień Przeciw DRM

Stallman ogłasza Dzień Przeciw DRM
Źródło zdjęć: © IDG.pl
26.02.2010 13:00, aktualizacja: 26.02.2010 13:44

Richard Stallman ogłosił 4 maja dniem sprzeciwu wobec systemów cyfrowej ochrony praw autorskich. Współtwórca ruchu wolnego oprogramowania uznał, że najwyższy czas zacząć głośno mówić o niebezpieczeństwach, jakie jego zdaniem niesie stosowanie mechanizmów DRM.

Założyciel Free Software Foundation utrzymuje, że DRM jest zamachem na wolność użytkownika na dwóch poziomach. Po pierwsze - ogranicza sposób, w jaki można korzystać z posiadanych kopii opublikowanych utworów.

"Jego [DRM - red.] celem jest zmusić cię do używania zastrzeżonego oprogramowania, co znaczy, że nie kontrolujesz tego, co ono robi. Kiedy koncerny umawiają się, by tworzyć produkty mające nas ograniczać, my musimy zorganizować się, by je pokonać" - przekonuje Stallman.

Inicjatywa dnia sprzeciwu wobec DRM zyskała aprobatę organizacji Open Rights Group i Electronic Frontier Foundation.

Obraz
© Richard Stallman (fot. IDG.pl)

Pierwsza z wymienionych to organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której przedmiotem zainteresowań jest ochrona praw i wolności użytkowników Internetu. Jej przedstawiciel, Jim Killock, ocenił, że DRM wpływa katastrofalnie na przysługujący użytkownikom prawowity użytek dóbr takich jak muzyka, filmy i książki. "DRM oznacza utratę kontroli i wystawienie na łaskę producentów" - komentuje.

Z kolei Richard Esguerra z Electronic Frontier Foundation, organizacji ochrony praw obywatelskich i promującej idee wolnego Internetu, przypomina, że wady DRM krytykowano już w czasach, gdy systemy te służyły głównie zapobieganiu kopiowania oprogramowania. "Teraz jednak DRM ewoluuje, ponieważ koncerny szukają możliwości daleko bardziej idących ograniczeń niż możliwość kopiowania plików" - podkreślał Esguerra.

Więcej szczegółów dotyczących planu obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciw DRM ma zostać ujawnionych w miarę zbliżania się daty 4 maja.

Organizacje i użytkownicy indywidualni, którzy chcą wziąć czynny udział w kampanii, mogą skontaktować się z organizatorami (info@defectivebydesign.org) lub odwiedzić stronę Defective By Design.

Więcej informacji: Free Software Foundation

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)