Sprzęt do telewizji mobilnej od Alcatela-Lucenta
Alcatel-Lucent poinformował o wprowadzeniu oferty nadajników naziemnych dla operatorów sieci komórkowych i nadawców, którzy chcą zoptymalizować świadczenie cyfrowych usług multimedialnych dla swoich odbiorców.
Oferta jest zgodna z popularnymi standardami nadawania, takimi jak DVB-H w pasmie UHF oraz DVB-SH w pasmie S. Firma dodatkowo zapewnia nadawcom telewizji mobilnej wszechstronny zestaw usług specjalistycznych, takich jak projektowanie, instalacja i uruchamianie sieci, a także konserwacja i obsługa sieci po zakupie.
Nadajniki naziemne Alcatela-Lucenta do nadawania telewizji mobilnej można łatwo zintegrować z istniejącą infrastrukturą i sieciami operatorów telefonii komórkowej. Pozwoli to niewielkim kosztem uzyskać pokrycie sygnałem telewizyjnym dorównujące obecnemu zasięgowi sieci komórkowych. Dzięki temu operatorzy telefonii komórkowej będą mogli łatwo i w ekonomiczny sposób unowocześnić swoją infrastrukturę komórkową i świadczyć swoim klientom wysokiej jakości usługi telewizji mobilnej, w dowolnych miejscach, w tym także w szczególnie wymagającym środowisku, jakim są wnętrza budynków. Dodatkowo ujednolicone rozwiązanie Alcatela-Lucenta do zarządzania siecią umożliwia usługodawcom nadzór nad istniejącą infrastrukturą sieci komórkowej łącznie z nowymi regeneratorami naziemnymi, co upraszcza obsługę całej sieci.
_ Oferta Alcatela-Lucenta obejmująca nadajniki do nadawania telewizji mobilnej cechuje się również zoptymalizowanym zużyciem energii, kompaktowymi rozmiarami sprzętu i doświadczeniem w zarządzaniu siecią klasy operatorskiej. Umożliwia operatorom telefonii komórkowej i nadawcom szybkie wejście na rynek usług telewizji mobilnej _ — mówi Philippe Dumont, prezes firmy Alcatel-Lucent ds. transmisji bezprzewodowej. _ Wprowadzenie tej oferty jest ważnym punktem zwrotnym dla rozwiązania Unlimited Mobile TV Alcatela-Lucenta, które obejmuje teraz standardy DVB-H oraz DVB-SH. To wyjątkowe połączenie standardów zapewnia operatorom maksymalną elastyczność, która umożliwi im szybkie dostosowywanie się do warunków na lokalnych rynkach. _
Unlimited Mobile TV Alcatela-Lucenta to kompleksowe rozwiązanie obejmujące infrastrukturę sieciową (w tym nadajniki naziemne, satelitarne i backhauling), sieciowe stacje nadawcze, platformę aplikacji, integrację transmisji typu unicast i broadcast oraz usługi specjalistyczne. Rozwiązanie ma wsparcie ze strony partnerów, wśród których są wielcy producenci zestawów układów oraz producenci terminali.
Alcatel-Lucent rozpoczął także testy technicznych rozwiązania umożliwiającego nadawanie telewizji mobilnej w paśmie S (2,2 GHz) przy użyciu standardu DVB-SH z wykorzystaniem satelitów. Program pilotażowy zostanie przeprowadzony w południowo-zachodniej Francji i potrwa od czerwca do września 2007 r. Część odpowiedzialna za nadawanie korzysta z operacyjnej infrastruktury 3G firmy SFR oraz elementów DVB-SH, które nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży. Jest to pierwsza na świecie praktyczna próba działania standardu DVB-SH, którego specyfikację techniczną zatwierdzono zaledwie cztery miesiące temu. Program pilotażowy pozwoli ocenić możliwości tego rozwiązania w zakresie udostępniania szerokiemu kręgowi odbiorców kanałów telewizji mobilnej wysokiej jakości w różnych warunkach
DVB-SH to standard telewizji cyfrowej umożliwiający użytkownikom przenośnych terminali takich jak telefony komórkowe czy PDA odbiór treści i danych opartych na technologii IP nadawanych za pośrednictwem satelity i sieci naziemnych. Standard DVB-SH wykorzystuje częstotliwości radiowe poniżej 3 GHz (najczęściej pasmo S), a powyżej zakresu w jakim pracują sieci 3G. Pozwala to zastosowanie istniejących sieci 3G i anten do przekazu telewizyjnego w wersji cyfrowej na wielu kanałach. Zaletą DVB-SH jest połączenie możliwości nadawania satelitarnego z naziemnym. Transmisja satelitarna gwarantuje duży obszar pokrycia, a naziemna odbiór sygnałów także wewnątrz budynków.
DVB-SH uzupełnia możliwości standardu DVB-H, stanowiącego z kolei rozwinięcie popularnego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. DVB-SH i DVB-H korzystają z wielu tych samych mechanizmów związanych np. z dostarczaniem treści, zakupnem usług czy zabezpieczeniami. Podstawowym protokołem wykorzystywanym do nadawania w standardzie DVB-H i DVB-SH jest DVB IP Datacast (IPDC).