Sprzęt AGD dla singla - czyli jak wyposażyć mniejsze, jednoosobowe mieszkanie

Sprzęt AGD dla singla - czyli jak wyposażyć mniejsze, jednoosobowe mieszkanie

Sprzęt AGD dla singla - czyli jak wyposażyć mniejsze, jednoosobowe mieszkanie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
17.08.2012 08:32

Skończyły się czasy, gdy posiadacze kawalerek i osoby mieszkające w pojedynkę, miały problem z wyborem odpowiedniego sprzętu domowego. Pralka nie musi zużywać mnóstwa wody, a lodówka zajmować całej kuchni. Dzisiaj kompaktowe sprzęty to standard w urządzaniu małych wnętrz. Oferta jest bardzo bogata i dostosowana do gustu nawet najbardziej wybrednych klientów – warto wiedzieć jakich sprzętów można szukać, jeśli potrzebujesz niestandardowych rozwiązań.

Ekonomiczny i mały czy pojemny i funkcjonalny? Jedno jest pewne –. bez względu na liczebność rodziny, bez sprzętu AGD trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Jednakże o ile dla dużych rodzin wielkość sprzętu może nie mieć aż takiego znaczenia, o tyle współczesne singielki cenić będą mniejsze wymiary i ekonomiczność.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci tzw. dużego AGD oferują coraz bardziej ekonomiczne rozwiązania. W niewielkich mieszkaniach singli, sprzęt powinien być nie tylko mniejszy niż ten przeznaczony do dużego mieszkania, ale także oszczędzać czas i energię. Nieduże, w porównaniu z tradycyjnymi modelami, gabaryty lodówek, pralek czy zmywarek stały się już standardem w ofertach wiodących producentów. Nie tylko zajmą mniej miejsca, ale także lepiej dopasują się do trybu życia i potrzeb jednej osoby - mówi Michał Poroszewski z Neonet.

Na co zwracać uwagę i co powinien zaoferować dobry sklep z urządzeniami AGD?
Jedną z poważniejszych decyzji podczas urządzania kuchni jest zakup lodówki –. w przypadku mieszkań o małej powierzchni to szczególnie ważne, bo mało kto może sobie pozwolić na zmieszczenie w aneksie kuchennym wielkiej chłodziarko-zamrażarki.

Warto wiedzieć, że dobre sklepy AGD/ RTV oferują dziś bardzo duży wybór niestandardowych wymiarów lodówek. Sprzęt można już dopasować niemal do każdego wyzwania podyktowanego ograniczeniami przestrzennymi - można np. wybrać lodówkę:
• niższą - podblatową, wysokości mniejszej niż 85 cm lub mieszczącą się w zabudowie ponad blatem, wysokości ok. 100-130 cm
• o nietypowej głębokości, pasującą do szafek na wymiar
• czy w końcu o niestandardowej, mniejszej lub większej niż klasyczne 6. cm szerokości

Producenci urządzeń AGD rozumiejąc potrzeby mniejszych gospodarstw domowych, stworzyli niewielkie chłodziarki z 2-4 półkami, pojemnikiem na żywność oraz małą zamrażarką. Nawet wybierając pozornie małą lodówkę, można spokojnie znaleźć model o wystarczającej dla 1 czy 2 osób pojemności ok. 13. l. Inne rozwiązanie to montowanie obok siebie w zabudowie pod blatem małej chłodziarki i zamrażarki.

Planując zakupy kuchenne, nie zapominajmy, że także zmywarkę warto dopasować idealnie do naszych potrzeb. W niewielkim mieszkaniu idealnie sprawdzi się zmywarka zajmująca mniej miejsca –. na szczęście obok standardowych urządzeń do zabudowy o szerokości 60 cm, znajdziemy także mniejsze – 45 centymetrowe.

- Obecnie na rynku dostępne są małe modele zmywarek do zabudowy oraz wolnostojące, tzw. zmywarki kompaktowe. Dzięki mniejszym gabarytom i pojemności urządzenia, nie trzeba czekać kilku dni na załadowanie całej zmywarki, tak jak w standardowych wersjach. Kolejnym atutem jest możliwość uruchomienia urządzenia tylko z połową załadunku. W ten sposób dodatkowo można oszczędzić wodę i energię –. tłumaczy Michał Poroszewski.

Jeśli chodzi o przygotowywanie jedzenia, warto rozejrzeć się za modułowymi płytami indukcyjnymi posiadającymi tylko dwa pola grzejne. Ich rozmiar nie przekracza rozmiarów połowy tradycyjnej płyty grzejnej, a zmniejszona ilość palników spokojnie wystarczy do przygotowywania posiłków dla jednej osoby.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Kolejnym sprzętem, którego gabaryty nie muszą już na szczęście determinować rozkładu naszego mieszkania, jest pralka. Wystarczy poszukać np. modelu slim (o szerokości ok. 3. cm), który nie odbiega wielkością załadunku od modeli pełnogabarytowych, lub rozejrzeć się za małą pralką kompaktową czy ładowaną od góry.

–. Modele pralek o dużych gabarytach wymuszały zgromadzenie dużej ilości brudnej odzieży, zanim zebrała się odpowiednia ilość do uruchomienia prania. Wprawdzie nie stanowiło to problemu dla kilkuosobowej rodziny, jednakże 1 czy 2 osobom mogłoby to zabrać sporo czasu. Obecnie w ofercie wiodących producentów znajdują się też modele o mniejszej pojemności, nawet 3,5 kg, dzięki którym już przy niewielkiej ilości rzeczy pranie jest ekonomiczne. Co ważne, małe modele dają takie same możliwości, co standardowe, mogą mieć równie liczne programy etc. – mówi Michał Poroszewski.

Kupując zmywarkę, pralkę lub okap kuchenny do niewielkiego mieszkania, powinniśmy też szczególnie zwracać uwagę na głośność urządzeń - pracując na małych powierzchniach, głośne urządzenia mogą być bardzo uciążliwe. Nie bez znaczenia jest również klasa energetyczna sprzętu –. najbardziej efektywne energetycznie produkty, oznaczone klasą A i wyższą, zużyją mniej wody i energii. Na dłuższą metę, takie sprzęty pozwolą nam zaoszczędzić na rachunkach, a dodatkowo są przyjazne dla środowiska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)