Sprytne patenty w domach Polaków

Sprytne patenty w domach Polaków
Źródło zdjęć: © georgivar / flickr.com / CC

22.11.2013 | aktual.: 29.12.2016 08:17

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do naszych domów. Telewizja Full HD i Smart TV, nagrywarki PVR, superszybki internet oraz imponujące systemy audio królują w naszych domach. Jednak problem pojawia się w przypadku instalacji. Jeśli budujemy dom lub remontujemy mieszkanie warto wcześniej zaplanować, jak to wszystko podłączyć. Jeśli o to nie zadbamy, później możemy naprawdę żałować.

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do naszych domów. Telewizja Full HD i Smart TV, nagrywarki PVR, superszybki internet oraz imponujące systemy audio królują w naszych domach. Jednak problem pojawia się w przypadku instalacji. Jeśli budujemy dom lub remontujemy mieszkanie warto wcześniej zaplanować, jak to wszystko podłączyć. Jeśli o to nie zadbamy, później możemy naprawdę żałować.

1 / 8

Kable do telewizora w ścianie

Obraz
© Grayskullduggery / flickr.com / CC

Chyba nikt nie lubi kabli. Te na widoku szpecą nasz dom, a niestety nie ze wszystkich można zrezygnować i zastąpić je łącznością bezprzewodową. Problem stanowią kable podłączane do telewizora. Wiszące pęki kabli za odbiornikiem to naprawdę nieciekawy widok, który może oszpecić nawet najbardziej stylowe wnętrze. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Jeśli zdecydujemy się zawiesić telewizor na ścianie, warto wcześniej przygotować specjalny kanał na kable. Może to być chociażby peszel, jednak musi być odpowiedniej średnicy, aby wszystkie kable można było przez niego swobodnie przeciągnąć, wraz z wtyczkami. Warto również pamiętać o zainstalowaniu specjalnego pilota, który później ułatwi wprowadzanie nowych kabli.

2 / 8

Sieć LAN w domu

Obraz
© Robbes / flickr.com / CC

W wielu nowych budynkach mieszkalnych zapomina się o zaprojektowaniu sieci LAN, która pozwala cieszyć się szybkim i stabilnym połączeniem internetowym w całym domu. Jeden router Wi-Fi może nie zagwarantować zasięgu sieci w każdym zakątku domu, a nawet jeśli sieć będzie widoczna wszędzie, sygnał może być na tyle stłumiony, że połączenie będzie naprawdę marnej jakości lub będzie zrywane. Aby ustrzec się przed tym problemem, w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy korzystać z internetu powinno być zainstalowane gniazdo LAN. Nawet jeśli nie chcemy łączyć się z siecią kablową, tylko poprzez Wi-Fi, punkt dostępowy możemy zainstalować w dogodnym dla nas miejscu, a nie tam, gdzie operator zakończył swoją sieć. Dodatkową korzyścią jest szybkie i stabilne połączenie, które zapewnimy pomiędzy komputerami i sprzętami w całym domu.

3 / 8

Instalacja RTV

Obraz
© butkaj.info / flickr.com / CC

Dokładnie taka sama zasada odnosi się do radia i telewizji. Jeśli chcielibyśmy mieć możliwość odbierania sygnału w każdym pokoju, warto wcześniej pomyśleć o położeniu instalacji RTV, która pomoże rozprowadzić sygnał telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej. Takie rozwiązanie pozwoli szybko i łatwo podłączyć telewizję w każdym pomieszczeniu, tak aby walka o pilota nie była stałym punktem każdego wieczoru.

4 / 8

Listwy podłogowe z maskownicami na kable

Obraz
© Zdjęcie producenta

Jeśli jest już za późno na stworzenie instalacji LAN/RTV w twoim domu, nie wszystko stracone. Jest sposób, aby kable, które musisz rozprowadzić w domu były niewidoczne. Z pomocą przyjdą listwy podłogowe z maskownicami. Dzięki nim w sprytny sposób ukryjesz kable np. od internetu czy telewizji.

5 / 8

LAN z gniazdek 230V

Obraz
© Zdjęcie producenta

Ale nawet jeśli nie masz w domu listew z maskownicami i nie chcesz ich wymieniać, jest inne, niestety bardziej kosztowne rozwiązanie. Popularne urządzenia PowerLine pozwalają wykorzystać istniejącą instalację elektryczną do stworzenia domowej sieci LAN. Jednak takie rozwiązanie sprawdza się tylko w obrębie jednej fazy i może przysporzyć problemów w przypadku domów ze starszymi instalacjami.

6 / 8

Dekodery PVR

Obraz
© Flying Puffin / flickr.com / CC

Jeśli chciałbyś poznać jedno z największych dobrodziejstw XXI wieku, koniecznie zdecyduj się na dekoder PVR. Takie urządzenia znajdziesz w ofertach operatorów platform cyfrowych, jednak jest pewien haczyk. Aby móc z nich w pełni korzystać - czyli np. równocześnie oglądać telewizję i nagrywać program z innego kanału potrzebujesz dwóch kabli sygnałowych. W tej sytuacji zwyczajnie musisz powielić tę samą instalację.

7 / 8

Kable na dachu

Obraz
© k_lis / flickr.com / CC

W wielu domach sygnał telewizji naziemnej i satelitarnej oraz internet dostarczany jest za pośrednictwem anten umieszczonych na dachu budynku. Problem pojawia się z wprowadzeniem kabli do wnętrza domu. Aby nie szpecić budynku, można to zrobić np. poprzez szyb wentylacyjny. Jednak takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem i może spowodować sytuację, w której kominiarz nakaże usunąć kable z szybu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie specjalnego kanału technicznego, który pozwoli wprowadzić kable z zewnątrz budynku do jego wnętrza.

8 / 8

Pokój multimedialny

Obraz
© SFB579 :) / flickr.com / CC

Dla pomieszczenia, w którym będziemy słuchać muzyki i oglądać filmy, warto zaprojektować instalację multimedialną. System audio i wideo to masa kabli, które będą się kurzyć i plątać. Warto pomyśleć o odpowiednich rurkach na kable wideo (np. od projektora) oraz głośnikowe.

SW, WP.PL

sw/jg/sw

domrtvinstalacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (264)