Sprawdzasz kurs walut i tracisz pieniądze. Uważaj na fałszywe aplikacje

Sprawdzasz kurs walut i tracisz pieniądze. Uważaj na fałszywe aplikacje
Źródło zdjęć: © flickr.com
Adam Bednarek

25.10.2017 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed nowym zagrożeniem na Androidzie ostrzega mBank, ale w niebezpieczeństwie mogą być także klienci innych banków. Wystarczy zainstalować szkodliwą aplikację, by stracić pieniądze.

Obecnie szkodliwa aplikacja podszywa się pod aplikację do sprawdzania kursu kryptowalut - ostrzega mBank na swojej stronie internetowej. Podrobiona aplikacja udaje prawdziwy program bankowy, by wyłudzić dane pozwalające przejąć konto: login i hasło.

Oprócz tego dzieło oszustów może wysyłać i odbierać wiadomości SMS (w tym SMS-y autoryzacyjne wysyłane przez bank), co w praktyce pozwoli wyczyścić konto ofiary.

Jak chronić się przed fałszywymi aplikacjami? Przed zainstalowaniem warto sprawdzić opinie innych użytkowników. A przede wszystkim dokładnie upewniać się, o jakie uprawnienia program prosi i jakie mu przyznajemy. Jeśli żąda uprawnień do odbierania i wysyłania SMSów, to może ingerować w SMSy autoryzacyjne wysyłane przez bank - ostrzega mBank.

Na blogu mBanku przypomniano również, czego przeważnie banki nie robią, a co bardzo często wykorzystują oszuści, podszywając się pod firmy.

  • nie prosi o podanie identyfikatora i hasła do serwisu transakcyjnego w aplikacji mobilnej,
  • nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania,
  • nie prosi o wykonanie przelewów testowych,
  • nie wysyła do klientów wiadomości e-mail zawierających link do serwisu bankowości internetowej (czyli kierujących na stronę logowania do serwisu mBanku).

Warto o tym pamiętać - dzięki temu wykryjemy próbę oszustwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)