Sprawdź w sieci, czy grozi ci powódź
Mapę terenów Polski potencjalnie zagrożonych podtopieniami można znaleźć na stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego. Mapa przygotowana przez geologów pokazuje, gdzie do tej pory wystąpiły podtopienia i powodzie oraz jaki obszar jest narażony na zalanie
01.03.2011 | aktual.: 01.03.2011 10:29
Do mapy prowadzi przycisk na głównej stronie Instytutu (www.pgi.gov.pl)
. Po przejściu do niej możemy przybliżyć obraz interesującej nas części kraju.
W rejonie Warszawy na lewym brzegu Wisły granicą terenu zalewowego jest Skarpa Wiślana. Zaznaczone na czerwono, jako potencjalny teren podtopień, są Siekierki, czy rejon Łomianek - na północy miasta. Tereny, na których nie ma ryzyka zalania, to wyżej położone obszary okolic ronda Wiatraczna na wschodzie, część warszawskiego ZOO czy Tarchomina na północy. Zaznaczone jako narażone na podtopienia są m.in.: osiedle Gocław, Saska Kępa, część dzielnicy Wawer.
Po przybliżeniu mapy można przyjrzeć się rzekom i potokom lub np. rozlewiskom na północnym wschodzie kraju - w dolinie Narwi. Mapa pokazuje tereny podtopień stałych i sezonowych. Granice zalewanych terenów w dolinach rzecznych i w ich sąsiedztwie zostały wyznaczone na podstawie materiałów geologicznych, hydrogeologicznych i hydrologicznych oraz szczegółowej analizy morfologii i hydrografii terenu.
Obszary zaznaczone na mapie należy traktować jako maksymalny możliwy zasięg wystąpienia podtopień w rejonie doliny rzecznej. Wyznaczone obszary to suma terenów podmokłych, zalewisk oraz terenów, które są potencjalnie zagrożone podtopieniem w wyniku powodzi.
W geoportalu prowadzonym przez Instytut (geoportal.gov.pl)
można znaleźć także m.in. skany map topograficznych, zdjęcia lotnicze, czy dane dotyczące katastru.