Sprawdź swoją stronę internetową

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, która od kilku lat monitoruje dostępność polskich witryn internetowych powołał do życia spółkę Utilitia. Podczas częstych testów przeprowadzanych przez pracowników fundacji, pojawił się pomysł stworzenia uniwersalnego i automatycznego narzędzia, będącego w stanie samodzielnie oraz obiektywnie ocenić dostępność danej strony lub portalu internetowego. Usługi, która oprócz wykrycia nieprawidłowości będzie mogła zaproponować administratorom i właścicielom witryn, sposób usunięcia odnalezionych błędów

Sprawdź swoją stronę internetową

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, która od kilku lat monitoruje dostępność polskich witryn internetowych powołał do życia spółkę Utilitia. Podczas częstych testów przeprowadzanych przez pracowników fundacji, pojawił się pomysł stworzenia uniwersalnego i automatycznego narzędzia, będącego w stanie samodzielnie oraz obiektywnie ocenić dostępność danej strony lub portalu internetowego. Usługi, która oprócz wykrycia nieprawidłowości będzie mogła zaproponować administratorom i właścicielom witryn, sposób usunięcia odnalezionych błędów.

Jak to działa?

Aby skorzystać z Utilitii, wystarczy w pole edycyjne wpisać adres serwisu do skontrolowania, zaznaczyć wybrane testy i kliknąć przycisk Rozpocznij Analizę. Czas trwania analiz zależy od liczby podstron, wybranych testów i stopnia skomplikowania serwisu. Efektem końcowym jest raport wynikowy.

Co w środku?

Utilitia oprócz narzędzi związanych z dostępnością, wyposażona jest w kilka dodatkowych, innowacyjnych rozwiązań przydatnych administratorom i właścicielom stron internetowych. Jednym z nich jest moduł sprawdzający poprawność odnośników osadzonych na witrynie, tzw. linkchecker. Umożliwia nie tylko weryfikację składni samych linków, ale także kontroluje czy pod danym adresem znajduje się docelowa strona. Integralną część Utilitii stanowią różne walidatory języków HTML, w tym także HTML5. CSS oraz inne narzędzia niezbędne dla deweloperów.

Co dalej?

Usługa Utilitia właśnie opuściła laboratorium programistyczne i przeszła do fazy testów zewnętrznych. Twórcy mają nadzieję, że analizy prowadzone przez użytkowników ujawnią błędy, których nie udało się wykryć w trakcie wewnętrznych kontroli. Te cenne uwagi pozwolą stworzyć bardziej niezawodne narzędzie. W okresie testowym narzędzie oferowane jest bezpłatnie.

Narzędzie wydaje się jednak dość rygorystyczne, więc do wyników należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem. Nawet strona autorów, czyli utilitia.pl, uzyskała wynika "zaledwie" 5,9/1. punktów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)